MENÜ
Borsi Gyula

polgárjogi aktivista, közéleti egyéniség

Nem lehet kidobni a kukába az elmúlt nyolc évet, és az ország közös sikere, ahogy a gazdasági válságot kezelni tudták az elmúlt tíz hónapban

 

Nem lehet kidobni a kukába az elmúlt nyolc évet, és az ország közös sikere, ahogy a gazdasági válságot kezelni tudták az elmúlt tíz hónapban - mondta Mesterházy Attila a miniszterelnök hétfői parlamenti felszólalására reagálva. Úgy fogalmazott: bár sokan most nem ismerik el ezt a teljesítményt, a történelem a miniszterelnököt és a szocialista pártot fogják igazolni.

 

Részletek Mesterházy Attila beszédéből:

"Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház!

Navracsics frakcióvezető úr szerintem valamit összetévesztett.

Tisztelt Navracsics úr!

Ön itt, most ebben a házban nem tanárként szól és nem a diákjait oktatja. Ön a Magyar Köztársaság parlamenti egyik képviselőcsoportjának a vezetője, ezért elvárnánk Öntől, hogy ebben a minőségében legalább a pozícióját tisztelve beszéljen a képviselő társaival és a Magyar Köztársaság miniszterelnökével.
(...) Azt is tudom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ebben a házban egyetlen egy igaz ember van. Egyetlen egy olyan politikus van itt a 386 képviselő között, aki még soha nem hazudott. Ezt gondolom, mindannyian tudjuk. Ő pont nincs itt ma ebben a házban, nem tartotta fontosnak, hogy meghallgassa a miniszterelnök záróbeszédét. Ez Orbán Viktor, aki még soha életében nem hazudott. Akkor sem hazudott, amikor 7 százalékos növekedést ígért ennek az országnak, nem hazudott, amikor 400 százalékos béremelést az orvosoknak, és még említhetnék számos más példát. Ez mindenféleképpen tanulságos.
(...) Érdemes lenne sok esetben összefogni az ország és a nemzet érdekében. Hiszen a következő időszakban Magyarországnak olyan történelmi lehetősége van, és ezt ez a kormány teremtette meg ezt a történelmi lehetőséget, hogy a modernizációt úgy lehet véghezvinni, hogy közben egy növekedési pálya mellett lehet a modernizációs intézkedéseket bevezetni az országban.
Éppen ez egy hatalmas nagy mozgásteret jelent a következő kormánynak, amit ismételten, ismételten a szocialista frakciónak és a liberális frakciónak köszönhet ez az ország.
Önök elfeledkeznek arról, és nagyon sok példát hoztak, de érdekes módon Navracsics úrnak a szavaiból kimaradt az, hogy az infláció megfeleződött, hogy az Economist elemzésében azt írja, hogy az államcsőd, a magyar államcsőd könnyebben kezelhető, mint ahogy a japán, a francia, a brit, vagy éppen az amerikai államadósság, hogy a hiány az az ötödik legjobb Európában, hogy a külker mérlegünk pozitív, hogy igen – igen, ez érdekes adat –, hogy 7 kilométer autópálya helyett mi 700 kilométer autópályát építettünk önökkel szemben, hogy az egészségügyre költött kiadásokat megkétszereztük, hogy az átlagfizetés megkétszereződött az elmúlt 8 évben, hogy az átlagnyugdíj megkétszereződött az elmúlt 8 évben, és hogy a fejlesztések tekintetében egyedül Debrecen több pénzt kapott, mint amit önök az egész országban a Széchenyi-terv kalapján elköltöttek.
(...) a szélsőjobboldalról és a Jobbikról megint csak nem mondott egy mondatot sem. Most már kénytelen vagyok azt feltételezni, hogy e mögött a hallgatás mögött valamilyenfajta szándék áll, valami olyan szándék, amiről önök nem akarják tájékoztatni a nyilvánosságot és a közvéleményt.
Én ezért engedjék meg, hogy még egyszer megismételjem azt, amit egy pár nappal ezelőtt mondtam, hogy szerintem itt az idő, hogy a demokraták a Parlamentben összefogjanak a szélsőjobboldal ellen, és a nemzeti radikalizmus ellen. Éppen ezért én arra kérem Önt és Orbán Viktor elnök urat is, hogy csatlakozzon a Magyar Szocialista Párthoz, hogy együtt küzdhessünk a szélsőjobboldal és a radikalizmussal szemben.
(...)"

szerda – február 24.

 

A következő húsz év legfontosabb küldetése és feladata lesz a mesterségesen gerjesztett határvonalak lebontása, ugyanúgy, ahogy a vasfüggönyt lebontotta Magyarország a rendszerváltás hajnalán - mondta Mesterházy Attila egy ózdi lakossági fórumon.

 

Politikai üzenetek:

  • A gazdasági válság hatásainak enyhítése érdekében sokat tett a jelenlegi kormány. A következő húsz év feladata viszont az, hogy Magyarország felszámolja a mesterséges, társadalmon belül feszülő határokat.
  • Ma határvonal húzódik a szegények és a gazdagok, a versenyképes tudással rendelkezők és a képzetlenek, a modern és kevésbé modern, leszakadó Magyarország között. Van ilyen határvonal a romák és a magyarok, a jobboldaliak és a baloldaliak között.
  • Akkor tudjuk beteljesíteni a rendszerváltás álmát, ha ezeket a határvonalakat meg tudjuk szüntetni, ha nem lesznek ilyen nagy különbözőségek az országban, nem csak fejlettségben, egzisztenciában, hanem politika értelemben sem.


Érdemes volt áldozatot vállalni, az ország fejlődési pályára állt - mondta Mesterházy Attila a paksi piacon, ahol választókkal találkozott. A következő évek legnagyobb kihívásának a foglalkoztatás bővítését nevezte, ezért is bővítik a paksi atomerőművet.

 

Politikai üzenetek:

  • Az utóbbi időszak áldozatvállalásának megvan az eredménye, az ország fejlődési pályára állt, Magyarország iránt helyreállt a nemzetközi bizalom.
  • A következő évek legnagyobb kihívása a foglalkoztatás bővítése. Ehhez olyan programok kellenek, mint a paksi atomerőmű bővítése, amely a következő évtizedekben sok ezer munkahelyet teremt - tette hozza a szocialista kormányfőjelölt.
  • Az MSZP kiemelten támogatta az atomerőmű bővítési és üzemidő-hosszabbítási programját.
  • A következő évtől minden hazai és külföldi gazdasági elemző gazdasági növekedést jósol Magyarországnak, 2011-től 3,5, sőt, akár 4 százalékos gazdasági növekedés is lehet. Ez egy fenntartható fejlődési pályát jelent, ami mellett egy ilyen projekt megvalósítható.
  • A válság nem akkor ér véget, ha a gazdaságot sikerül stabilizálni, illetve ha a költségvetés rendben lesz, hanem akkor, ha a munkanélküliségi adatok is visszatérnek legalább a válság előtti szintre.

Mesterházy Attila egy simontornyai lakossági fórumon közölte: a korábbi modernizációs kísérleteket a Horn- és a Gyurcsány-kormány idején megszorító politika mellett kellett végrehajtani, ezért az emberek nem támogatták azokat.

 

Mesterházy Attila országos kampánykörútra indul, hogy bemutassa az MSZP választási programját. A szocialista miniszterelnök-jelölt a Baloldali Tömörülés szombati budapesti rendezvénye előtt újságíróknak azt is elmondta, hogy a választások első fordulójáig több mint száz ilyen rendezvényen vesz részt.

 

Politikai üzenetek:

  • Többen vagyunk, mint bárki is gondolná.
  • Szeretnék a korábban már kezdeményezett szakpolitikai vitákat a Fidesszel. A kezdeményezésre elég primitív módon reagált a Fidesz és a választók megérdemlik, hogy tudják, a szakpolitikai témákban melyik pártnak mi az álláspontja.
  • A miniszterelnök-jelölti vitának is meg kell történnie, annak ellenére, hogy láthatóan Orbán Viktor Fidesz-elnök menekül ez elől. Nem fogja tudni elkerülni, mert az embereket érdekli egy ilyen esemény.


Kire szavazzon egy baloldali?

Ahogy közeledik az urnához bandukolás napja egyre kevesebb szó esik családról és munkáról. A politika lett a központi téma. Bár engem az előző kettő még mindig több örömmel tölt el, mint ez a politikának nevezett álszent szabadrablás.

A városomban (Tiszalök) Árpád sávos zászló előtt gyűjtik a kopogtató cédulákat. Lehet? Nem lehet? Kérdezik tőllem sokan. Az egyik néni erősen nézegetett, majd halkan, de határozottan megszólított. Azt kérdezte, hogy véleményem szerint ebben a politikai zűrzavarban melyik pártra szavazzon egy magát baloldalinak gondoló és érző választó. Mikor valaki baromira nem tudja a választ akkor - hogy időt nyerjen - sűrűn bólógatva annyit mond csak, hogy jó a kérdés. Magam is ezt tettem, mert gőzöm sincs. A néni látta a tanácstalanságom és mivel segíteni szeretett volna kifejtette bővebben a „jó" kérdést.

Ugye a szocik ahelyett, hogy az egyszerű emberek életét könnyítették volna meg, a maguk kis egzisztenciáját építgették. Majd a családjukét. A pártkasszáról nem is beszélve. A részükről érthető a dolog, hiszen miből éljen egy szocialista párt ellenzékben? Az elszegényedett tagságból vagy a nagytőkés befektetőkből! Egy baloldali párt? Akinek pont a nagytőke térnyerését és vele szemben a munkások érdekeinek a védelmét kellene szem előtt tartania? Akinek nem a kizsákmányolást kellene segítenie, hanem a javak igazságos elosztását? Persze nem csak egymás között, ahogyan mostanság ők teszik.

A szocdemek szinte nincsenek is. Hangjukat nem lehetett hallani évekig. Csak a választások környékén bújnak elő. Süt a nap vagy sem? Aztán négy évre visszabújnak a barlangjukba szunyókálni. Persze nem értik, hogy miért nem ismeri őket a kutya se. Miért nem kapnak teret a médiában. Csupán kettő névre emlékszik az ember a garnitúrájukból és abból is milliárdos az egyik. Baloldali? Persze! Akkor én meg a Szent Margit apácarend vízibalett társulatának a prímabalerinája.

A munkáspárt? A Kádárt istenítő régi párttitkárokkal? Olyan keményfejűek, mint Vorosilov tankjai. Hatalmas lakásukban egymaguk élnek a kiemelt nyugdíjukból. Kitüntetéseiket porolgatják és várnak a csodára. Hátha visszafordul az idő kereke. Képtelenek észrevenni, hogy az a kor már elmúlt. Vége a személyi kultusznak és az egy-párt rendszernek. Nem jön már vissza.

Vagy lehet, hogy mégis? Hiszen itt van ez a Fideszes gyerek. Tudja, aki már egyszer olyan ügyesen lepapírozva tette ugyanazt, amit ezek ennyire ügyetlenül. Meg az a Sztálin bajuszos rezervátumőr. Ők lennének a baloldali szavazók utolsó reménye? A baj csak az, hogy inkább hajaznak a bolsevizmusra, mint a modern baloldal értékrendjére.

Ekkor egy bácsi lépett oda hozzám és csak annyit kérdezett.
Kire szavazzon egy liberális?

Jó kérdés! Szerintem... Szerinted?

Az első a nyugdíjasokat félti, a második némasági fogadalmat tett. A harmadik az országot járja, és mindenhonnan elűzné a multikat. A negyedik most kezd ébredezni tetszhalott állapotából, míg az ötödik eltartási szerződést kötött a hatodikkal. A hetedik napon pedig mind megpihennek, mi pedig elmegyünk szavazni.

A Fidesz kellően "lagymatag" kampánya lehetőséget ad a párt szélsőségesei számára, hogy a markáns, szélsőséges üzenetek hiányában inkább a Jobbikot támogassák. Míg korábban Kövér László és Semjén Zsolt is tudott nekik üzenni, most ők is következetesen hallgatnak. Ám ezen talán nem is kell annyira búslakodnunk. Korábban ugyanis a Fidesz a szavazatszerzési szempontokat figyelembe véve Kövér Lászlókkal igyekezett megtartani szélsőséges szavazóit, ám ez rendkívül káros volt a demokratikus politikai kultúra szempontjából. Az MDF pedig az LMP-vel vívhat ádáz harcot a liberális szavazók kegyeiért, melyben - legalábbis az aktuális közvélemény-kutatási adatok alapján - egyelőre a fórumosok állnak nyerésre. Ám a helyzetet bonyolíthatják a szocialisták is, akik, bár úgy tűnik, hogy lemondtak erről a szavazói rétegről, ha a kormányt is "bedobják" a választási küzdelembe, Bajnai Gordon személyében ők is felmutathatnak egy, a fiskális szigorban járatos, technokrata politikust. Az IMF delegációjával folytatott közelmúltbeli tárgyalások kommunikációja és Bajnai "megkéső", cikluszáró évértékelésének tere arra enged következtetni, hogy ezt ki is fogják használni.

A magyar politikai osztály láthatóan csak arra képes, hogy a kisebb rossz alternatíváját kínálja fel a választónak. Válassz meg leszerepelt csirkefogókat, hitvány senkiket azért, nehogy méginkább leszerepelt csirkefogók, hitványabb senkik szerezzék meg a hatalmat. Ez a menü, amit feltálal. Azt gondolom, hogy ezt érintetlenül vissza kell küldeni a konyhára, mert ép gyomorral (és egyenes gericcel) ehetetlen. Már ha bemegyünk egyáltalán az étterembe...
A választás ugyanis - legalábbis elvben - kizárólag rólam, a választópolgárról szól (kellene szólnia), ebben az aktusban az én szolgálatomra jelentkeznek csoportok, és én választom ki a főlakájt és csapatát. Ám ha gusztustalan förmedvényeket hoznak elém válogatásra, akkor inkább éhen maradok, mintsem a kevésbé förtelmest válasszam a nagyon förtelmes helyett. Az én megoldásom nem az otthonmaradás, hanem a részvétel úgy, hogy"Tiltakozom!" felirattal látom el a szavazólapot, mellé dobom az ajánlószelvényt, amire azt írom, hogy minden felkínált pártot elutasítok.
Ismerve közállapotainkat, valószínűleg amolyan magányos kóbor-bolond leszek, mert a többség elfogadja "ebédre" a nyálkás varangyosbékát a kupac kuzyaürülék helyett, vagy fordítva. Sebaj.
Azért az szép gondolat, mi lenne az új kormányerő legitimitásával, ha a választók túlnyomó többsége ugyanígy tiltakozna? (Még a végén egy élhető országgá változnánk?)

Nagy naívság azt feltételezni, hogy a Fidesz és a Jobbik egymásnak ellenfele - vagy amint a jelenlegi sekélyes politikai "kultúrában" divat kifejezni: ellensége. A Jobbik az Orbán-féle polgári körből nőtt ki, vezetőjét, mint tehetséges, szépreményű fiatalt Orbán maga pártfogolta.
A látszólagos különállás arra jó, hogy a szélsőségeseknek is legyen mire szavazni. A parlamentbe kerülve majd egyesíteni lehet az erőket - lásd a (nem létező) kereszténydemokraták tündöklését a jelenlegi országgyűlésben.
Naívság komolyan venni az illetékes pártok vezetőinek nyilatkozatait arról, hogy semmilyenn módon, soha nem lépnek szövetségre. A Fidesz már bizonyította, mennyit ér a fogadkozása (Miép, Kisgazdák, stb.).
Minden esetre érdekes lesz, amikor a Kossuth-téren felhangzik az Orbán takarodj! - amint rájönnek a hívek, hogy vezérük egészen mást csinál kormányfőként, mint amit a kampányban hangoztatott, azaz: ugyanazt követi el, amiért hat éven át Gyurcsány felelősségre vonását követelt.

 


Általam mélységesen megvetett, (Le)Tisztelt leendő merénylő!


A legkönnyebb a névtelenség homályába fenyegetőzni. Báránybőrbe bújva farkasként ólálkodni és lesből támadni.

Nem tudom sírjak, vagy nevessek! Inkább vagyok mérgrd és dühös, mint félő, gyáva.  Ha velem, vagy a tevékenységemmel van a baj, akkor ki vele!. Már nem éltem hiába!

Véleményem szerint a városunkban egy oktatási fegyelmi üggyel, melynek kezdeményezője voltam vívtam ki ezt a figyelmet, a nem várt jutalmat.

Az általam javasolt döntést - egy taknyos kölyök eltávolítása azonnali hatállyal a sorozatos zsarolás, rablás, és más köztörvényes cselekedetek miatt - ami szerintem jogszerű, okszerű volt. Ma sem döntenék másképpen! Igen én voltam és leszek az a személy, aki, ha kell ismét javasolni fogja az ehhez hasonló döntéseket. Amíg a közoktatásban szerepet játszom, töltök be, addig az ilyen magatartású diákot nem tűröm meg! Szerintem nem 500 diáknak és közel 40 pedagógusnak kell alkalmazkodni egy bűn9zői magatrtással rendelkező diákhoz!

Nem fogok a fenyegetéstől rettegni! Legfeljebb sűrűbben nézek hátra.

Van elképzelésem, hogy honnan ered a támadás, a fenyegetés! Ha a gyanum, mely hiszem, hogy alapos, bebizonyosodik, akkor csak arra kérje  kérd a mindenhatót, hogy a rendőrölk hamarabb érjenek oda magához, hozzád, mint én! Amiért szombaton rajtam kívül, a gyermekeimet, az általános iskola igazgatóját és a kolléganómet is megfenyegetted, több alkalommal, ezért a tettedért én személyesen kavánlak felelősségre vonni, és csak azután átadni az igazságszolgáltatásnak.(Már ami marad számukra)... A keresztneve, kersztneved már a bírtokomban van(M-el kezdődik),  a titkos un. rejtett szám, számod csaki ideig - óráig lesz talány számomra. A megfejtése nem várat sokat magára! Ne féljen, félj én sem fogok időzni!

Úgy, ahogy korábban -a bűnözóvé vált zsarukat-, vagy a barátom a néhai Kóka Jenő -merénylőit, gyilkosait Debrecenben-, úgy Téged is lekapcsollak lekapcsolnak!

Én, bár több alkalommal kritizáltan az elmúlt évek során a rendüri szervek teljesítményét az egyes esetek kapcsán, a lehetőségeimnek megfelelő eszközökkel ennek hangot is adtam, s a változást kieszközölve eredményt értem el (pl. Tiszavasvári korrupt rendőrok, Roma gyilkosság sorozat, stb) mindig hangoztattam, hogy a rendőrségi feladat az államé! Persze ez nem jelenti azt, hogy én ölbe tett kézzel fogom Önt, Téged várni, hogy a terve a terved megvalósuljon, megvalósítsd! Nagy Kisfiú vagyok! Eddig is tudtam, ezután is tudok magamra vigyázni!

A közéletben eltöltött idő alatt szerzett tapasztalataim megtanították Nekem, hogy a holmi alattomos szájhősködés nem rettenthet  vissza! Ilyen bárgyú prinitív próbálkozás pláne!

A gyakorlati életszerú tények igazolják szavaimat, tetteimet!

Jó tíz éve az általam kitalált és elindított programok (iskolai, óvodai  koordinátor) valamint a roma gyilkossági sorozat kapcsán pőtcselekvésként  életre hívott un Település Őrség úgy vélem, hogy sikeres és hasznos.

Az eredmények engem igazoltak, igazolnak!

Engem is, épp úgy mint a megboldogult barátomat néhai Kóka Jenőt, le lehet vadászni!  Azonban azt ne feledje, feledd, hogy ha én nem is leszek, a helyemre azonnal más állni fog!

Nem hiszek az ököljogban! Nem hiszek az öncélú sehová sem vezető veszekedésben, de ellenben  hiszek a szó és a tett erejében! Ha kell megrendítő érvwkwt sorakoztatol fel. Nekem néhány perc, de magának, neked az orvostudomány összes eredménye kevés lesz ezután, ja szemtől szembe találkozunk! Én nem bújkálok! Mindig nyílt, őszinte egyenes jellem voltam, vagyok, és leszek!

Nem félek!!!!!!

Ha már oly sok mindent tud, tudsz rőllam, ahogy több alkalommal is állította, állítottad  a telefonban, akkor ismerhetne, ismerhetnél!

Én mindig egyedül közlekedem a városban, többnyire gyalog. Hiszen ez egészséges,  no meg praktikus és olcsó. Bár a gépkocsivezetői rutinom is számottevő!  Ezzel soha sem dicsekszem.

Én már elértem valamit, ami jó pédával szolgálhat!

1997 óta, a párom a gyermekeim anyjának targikus halála után,  egyedül minden féle támasz és segítség nélkül felneveltem a gyermekeimet.  Lakásuk van fele-fele arányban,

Taníttatom őket! Nevelem!

Nállam nem az a nevelés, hogy pénzzel tömöm!  Úgy vélem, és tudom, hogy jó példát mutatok nekik, bár néha - néha az atyai szigor is dominál!

Én letettem a közösség asztalára már értéket!

Ön? Maga? Te?

Szerintem egy nagy lótúrőst, melyhez jó étvágyat kívánok!


Borsi Gyula (alias Bin, Bini)


Pártprogramok

A Magyar Szocialista Párt programját

a Mit ígérnek? civil kezdeményezés gyengére, 1-5 fokozatú skálán kereken 2-esre értékeli. Az általánosságok szintjén mozgó program nem vázol fel világos jövőképet és nem rendel hozzá egyértelműen azonosítható célrendszert. Rengeteg szakpolititkai intézkedést sorol fel, de ezek koherenciáját nem mutatja be és az időbeli ütemezés, illetve a költségvetési hatások feltárása sem jelenik meg a programban. Bár az egyensúlyt látványosan rontó ígéretek nincsenek, számos kisebb, illetve  meghatározhatatlan hatású ígéret rontja a végrehajthatóság esélyét, annál is  inkább, mert az ezekkel szembeállítható, egyensúlyt javító vállalások  eredményessége bizonytalan.


A Magyar Demokrata Fórum programját

a Mit ígérnek? civilkezdeményezés közepesre, 1-5 fokozatú skálán kereken 3-asra értékeli. A programban jól azonosíthatók a jövőkép, a célok és az eszközök. Megalapozottságában - különös tekintettel az időzítés, prioritás és teljes  költségvetési hatás szempontjára - a program nem kidolgozott, az egyes  intézkedések társadalmi/gazdasági hatásainak azonosítása is gyenge.

Célzottság - Miről beszélnek?

A program világos, a legtöbb helyen számszerűségében is jól definiált célokkal rendelkezik. A legfontosabb problémakörök beazonosítása felismerhető. A gazdasági és társadalmi célok azonosítása azonban csak nagy vonalakban,  néhány makrogazdasági, stabilitási mutatóra vonatkoztatva jelennek meg és  a program elemei erre nem reflektálnak.  (Például nincs megjelenítve a nagyarányú kiadáscsökkentés fedezete, nincsenek  bemutatva az ígért hiánycsökkentés elemei.)

Megalapozottság - Elhiggyük?

A program tartózkodik a látványosan irreális, felelőtlen ígéretektől. Általában is elmondható, hogy a költségvetési fegyelem fenntartása (erősítése) iránti kötelezettség növeli a program megvalósíthatóságát.  Ugyanakkor a program végrehajthatósága nincs alátámasztva a tekintetben,  hogy nincs priorizálás és feladatütemezés. Ez az MDF programjánál külön problémát jelent, hiszen nagy átalakításokat  ígér, amelyeknek egyszerre bizonyára nem lehet nekikezdeni. Bár az MDF programja retorikájában hangsúlyosan egyensúlypárti, ennek  bemutatása hiányos. Több kiadáscsökkentő, illetve bevételnövelő intézkedést sorol fel, de sem ezek, sem a hiánynövelő tételek nincsenek számszerűsítve és a program egésze szintjén aggregálva. Megjegyezzük, hogy az MDF a Költségvetési Tanácshoz fordult azzal a kéréssel, hogy a pártprogramot értékeljék be, ám jelenlegi formájában az övé is beértékelhetetlen költségvetési összhatás szempontjából.


A Jobbik Magyarországért Mozgalom programját

a Mitigérnek? civil kezdeményezés az 1-5 fokozatú skálán gyenge közepesre (3) értékeli. A program egy szókimondó, célokban és intézkedésekben részletes program, ugyanakkor pont emiatt is több kérdést vet fel, mint megválaszol.  A konkrét célok és intézkedések számossága, fontossági sorrendbe  rendezésük hiánya bizonytalanná teszi a program végrehajthatóságát,  nyomon-követhetőségét és kívánt/ remélt hatásosságát.  A költségvetési hatások ugyan nem számszerűsíthetők teljes körűen,  ám az intézkedések durva aránytalansága így is szembeötlő.

Célzottság - Miről beszélnek?

A program egyértelműen a hazai politikában, a gazdaság működésében és a magyar társadalomban szükséges változásokra koncentrál. Minden területen  részletes alapvetést ad, majd az elmúlt húsz év tapasztalatai és eredményei  tükrében vázolja az elképzeléseit. A program világosan megfogalmazza, milyennek szeretné látni Magyarországot a jövőben. Ugyanakkor ezt elvi szinten teszi - azaz, konkrét dátumok és a megvalósítás  számon kérhető mérföldköveinek kijelölése nélkül. A program radikális változást hirdet, melynek központi eleme a nagyobb állami beavatkozás, a piacvédelem, és az erőteljes szabályozás. A jövőkép elérését nagyon sok, jól definiált, operatív cél teljesítése útján képzeli el. A program erőssége, a célok és intézkedések konkrétsága és részletessége, egyben hiányossága is. A kezelni kívántproblémákat, területeket, az ezekhez kapcsolódó célokat és intézkedéseket nem rendezi a program időbeni és/ vagy érték-alapú fontossági sorrendbe - azaznem világosok a politikai  prioritások. Egyetlen támpontot nyújt a jelen közjogi állapotok fenntarthatatlanságának és a társadalmi folyamatok helytelen irányának  vissza-visszatérő hangsúlyozása, melyet meggyőződésük szerint csak  alapos változás után lehet a kívánt irányba terelni. A külső szakértőink által kritikusnak tartott beavatkozási területekközött


FELHÍVÁS

 

Támogassák

Borsi Gyula és Juhász Ferenc

(MSZP) kampányát!

 

Borsi Gyula

 

roma polgárjogi aktivista, az RPM Szabolcs MegyeKommunikációs igazgatója és

Juhász Ferenc

 

az MSZP jelöltjeiként elindultak a választásokon.

A Szabolcs - Szatmár - Bereg megyei 3. sz. egyéni választókerületben, Tiszavasvári és környékén leadták a kellő számú kopogtatócédulát.

Ebben a körzetben indul egyéni parlamenti képviselő - jelöltként:

Fidesztől dr Karakó László (Megyei Közgyűlés Frakció-vezető),

az MDF színeiben az MLSZ alelnöke  dr. Helmeczy László,

Jobbik képviselője Császár József,

és végül de nem utolsó sorban az MSZP jelöltjeként

Juhász Ferenc

Arra kérünk mindenkit, hogy többféleképpen is támogassák

Borsi Gyula és Juhász Ferenc MSZP kampányát.

Egyrészt ruhákkal és játékokkal, melyeket

Borsi Gyula

a nagyon szegény településekre vinne le a rászorultaknak.

Az adományokat a 4450. Tiszalök Kossuth u. 40. sz. alatti RPM Irodában lehet leadni.

Ezen kívül, a legkisebb anyagi támogatás is jól jönne a kampányához, amiterre a folyószámlára utalhattok:

OTP - 11773446 - 80271958 - 00000000

Kérünk mindenkit, hogy amennyire a lehetőségeitek engedik, támogassátok

Borsi Gyula és Juhász Ferenc

MSZP kampányát, és

ezt a levelet is küldjétek el minél több barátotoknak, ismerősötöknek.

Segítségeteket előre is köszönjük az Országgyűlési képviselő - jelöltek és az

RPM Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Szervezetenevében is!


A Roma Polgárjogi Mozgalom Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Szervezete (RPM Szabolcs Megye) Választási Együttműködést köt a Magyar Szocialista Párt Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Elnökségével.

A Roma Polgárjogi Mozgalom Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Szervezete (RPM Szabolcs megye) 2010. január 9.-én Nyíregyházán választási együttműködési megállapodást kezdeményezett az MSZP. Szabolcs Szatmár Megyei Elnökségével.

A megbeszélésen az RPM Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Szervezete részéről Balogh Mihály elnök, Galyas József elnökhelyettes, Borsi Gyula kommunikációs igazgató, az MSZP részéről Juhász Ferenc elnökségi tag, Szabados József alelnök, Gyarmati Mihály Megyei Irodavezető vett részt.

A 2010 évi Országgyűlési választásokon a Roma Polgárjogi Mozgalom Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Szevezete az MSZP egyéni képviselő - jelöltjeit támogatja, különös tekintettel, hogy

bgy_19_2009._osz_001.jpg

Borsi Gyula a területi listán helyet kapott.

A sikeres és eredményes munka érdekében az MSZP kampánystábjában

hvg_teleporseg.aspx.jpeg

Balogh Mihály kapott helyett.

Az RPM Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Szervezete várakozások szerint a megye 100 településén lévő tagszervezetei segítségével mintegy 10 000 roma voksra számít. Első sorban a 3. sz. választókerületben Juhász Ferenc sikeres szereplését tekinti fő feladatának. Mértékadó becslések alapján 3 - 4 ezer roma szavazat várható.

1237654094_miskolc.jpg


Mi lesz veled MSZP?

 

Lényegtelen mellékszál, hogy Gyurcsány Ferenc kúriát vásárol 80 millióért a Balaton mellett.

Az MSZP-nek egy tagolt társadalomhoz illő programot kell kialakítania. A balos és jobbos irányról folytatott vita teljesen felesleges.

Úrias gesztus, az igaz, de a magyar társadalom egy jelentős része maga is jól keres és jól él. Az MSZP az ő pártjuk is.

A jelentős rész azért legalább egy millió embert jelent. Közülük nem mindenki tud kúriát vásárolni, az igaz, de jelentős mennyiségű pénzük van, amelyet kellemes dolgok elköltésével vezetnek le.

A magyar közvéleményben van egy uralkodó álszent vonulat, amely nem hajlandó szembesülni azzal, hogy a kapitalizmus vannak nyertesei, vesztesei. Egy nagy néppártnak mind a két világot képviselnie kell.

Az MSZP tagsága ugyanolyan álszent, mint a magyar társadalom. Azt sem szereti, ha hivalkodnak a gazdagsággal, s azt sem, ha lúzerek vezetik.

Utálja is a sikert, vágyik is rá.

El is hiszi, hogy megalapozott, s bármikor kétségbe is vonja annak a hitelességét.

A választók elvesztésének nem a MSZP-s vezetők gazdagodása az oka - akinek ezzel baja van, annak az egész politikai osztállyal is baja van.

Véleményem szerint,az MSZP sikertelenné válásának az oka a reformer politika gőgössége. A „szükséges reformok" öngyilkos vezetése.

A kormányzás tekintetében Orbán Viktortól van mit tanulni. Orbán a megszorításokról nem beszélt 1998-ban, s 1999-ben. Nem volt büszke arra, hogy Szerbia bombázását engedélyezte 1999-ben. Tudta, hogy ezek népszerűtlen, szenvedélyek felkeltésére alkalmas döntések.  Közben pedig súlyos tízmilliárdokkal csökkentette a költségvetés kiadásait.

Hozott egy a politizáló közvélemény szemében népszerű döntést: menesztette Princz Gábort. A Postabank konszolidációjának vitatott vagy vitatható lépéseit ez elfedte. Egy lyukat betömött, a részletek pedig olyan szakmai tudásrétegbe tartoztak, amelyet még a politizáló közvélemény sem érthetett meg.

2000-től pedig jött az önfényező korszak. Akkor viszont teli szájjal harsogták a magukét. Széchenyi-terv, lakásépítés támogatása, meg minden.

Azaz akkor beszéltek, amikor már volt mire és miből pénzt költeni.

Azt nem tudjuk, mi történt volna, ha megnyerik a következő választást. Azt viszont tudjuk, hogy a kormányon és a Fideszen belül is vita volt arról, hogy folytatható-e a költekezés. De erről nem nagyon beszéltek.

A demokratikus politikai rendszerben a kormányzás képessége abban méretődik meg, hogy a kormány saját politikai céljainak elérése érdekében meg tudja-e akadályozni a  társadalom ellenállásának a megszerveződését!

Ha ezt meg tudja akadályozni, akkor sikeres lesz, ha nem, akkor nem.

Gyurcsány Ferenc legnagyobb hibája és történelmi tévedése, hogy nem látta be: 300 forinton az egész, reformokat középpontba állító kormányzása tönkre mehet.

A szocialista-liberális oldal a mai napig ne mondja ki, miközben tudja: Gyurcsánynak a népszavazás után le kellett volna mondania,mert totális politikai vereséget szenvedett. És mert házhoz ment érte.

Erre nem válasz az, hogy Orbán sosem mondott le!

Orbán Fideszen és jobboldalon belüli befolyásának elemzése ugyanis semmit, de semmit nem mond arról, hogy a szocialistáknak hogyan kell kormányoznia!

A két párt, tábor, s a közvéleményhez való viszonya ugyanis nem ugyanazon zsinórmérték szerint alakul.

Propaganda szinten hosszan lehet hőbörögni Orbán legimitás vesztésén és teljhatalmán - de aki csak erről beszél, az elfelejti, hogy 2002-ben is és a 2004-es hitelvesztést követően 2006-ban az MSZP nyert.

Mégpedig ugyanazon Orbán Viktor ellen. És közben még egy népszavazást is megnyertek ellene.

A tíz százalék körüli népszerűség a kormányzás, a társadalommal való kommunikáció, az elfáradó antifasiszta duma eredménye (ez utóbbi pótolja a „szükséges „szembenézést - ez persze kicsit olyan, mint a „szükséges reformok").

Gyurcsány Ferenc  a meleg tüntetésen való jelenlétével,s a választmányi ülésen elmondott „demokraták egyesüljetek" szövegével éppen visszahúzza az MSZP-t, s nem előrelendíti.

Ez a szöveg arra jó, hogy a visszatérését előkészítse!

A párt nagyon vágyik valakire, aki kivezeti a jelenlegi mélypontról. De a vereség lényegét elkerülő dumák hangoztatásával csak konzerválni tudja a pártot.

Tudom, Orbán is demagóg. Tudom, most is vaskos ígéreteket tesz. De jelen pillanatban az MSZP van tíz százalékon, s ez nem nyilvánvaló következmény. Nem kellene ennyire pocsékul állnia.

Az MSZP elleni ellenszenvnek csak a kormányzás az oka.

A korrupciós vádak akkor erősödnek fel egy kormány megítélésében, ha nem jól kormányoz.

Vagy ha álszent.

Az MSZP sosem volt álszent. Nem ígérte a korrupciós felszámolását.

Azt ígérte, ért hozzá: az derült ki, hogy nem ért hozzá.

Ezért büntetik.

A korrupciós vádak a kormányzás harmadik vagy hetedik évében a Fidesz ellen is ugyanilyen erősek lesznek.

Ezért nem számít ez a vád.

Egyébként persze számít!

Ez az ország még nem áll azon a szinten, hogy egy hatalomban lévő kormány érdemi lépéseket tegyen a korrupció visszaszorítására.

Eddigi MSZP-bírálatok 90%-ban ellenérzéseket váltottak ki belőlem, ízlésemnek túlságosan a FIDESZ lózungjaira épülőknek bizonyultak, ezúttal 90%-ban egyetértek vele. A fentieken kívül, van még ok a súlyosbodó lejtmenetre.

Az a gyanúm, hogy az MSZP akkor se állna ma húsz százalékon, ha Gyurcsány lemond a 300 forintos népszavazás után.

Nem mintha nem kellett volna megtennie, de a pártban hamu alatt izzó elrendezetlen ügyek ezt akkor se tették volna lehetővé.

Az MSZP ugyanis Orbán előző tündöklése és bukása óta tartozik magának és választóinak azzal, hogy a benne lévő sok kis párt megvitassa, elrendezze és egyeztesse egymás között ideológiáit, vitáit és politikáját.

Elférnének egymás mellett, néppárthoz illően el is kell, hogy férjenek, de enélkül tönkreteszik egymást.

Anno, a rendszerváltás körüli viharos idők elültével, Horn sikeresen konszolidálta a 89-ben újnak indult pártban az apparátus uralmát.

A késő Kádár-kor hagyományainak megfelelően viszonylag szabadon hagyta, hogy a reform- és őskommunista, szocialista, szociáldemokrata és szociálbarna irányzatok eldumálgassanak egymás mellett, miközben Puch a konyhán  csendben, szorgalmasan kente a zsírosdeszkákat és kaviáros szendvicseket.

Ez az idill már rég a múlté. Az MSZP számára elveszett, amint a kádárkor emblematikus figurája, Horn meggyengült.

Ma a kádári hagyományokat a FIDESZ viszi tovább. A húsboltban kimérten sonka van, a peripatetikusak a Parnasszus tövében cserebogarak cseréjéről cseverésznek. A belügy lehallgat, dezinformál, ha kell, provokál.

A nyíltszíni erőszakszervezetek szükség esetén szétvernek egy-egy nem kívánt lázadást.

A tervhivatal tervez, a minisztériumok, úgy is mint önkormányzatok folyosóin ettől mit sem zavartatva a (biztonság kedvéért azért szorosan kézben tartott) kinevezettek végeznek: Janikám, Évám, Gyurikám - szól a szó - kéne egy kis... Jól van, majd a Laci elintézi.

Az MSZP tragédiája az, hogy a hegemóniára behangolt játszóteret nem tudta EU normák szerinti hintákkal és mászókákkal lecserélni, tetejébe mára a hegemón szerepet ellopta tőle az ellenfele.

Gyurcsány az egyedüli számottevő politikus a pártban, aki nemcsak felismerte, hogy itt már annyira le vannak harcolva a legelők, hogy az erős sodrás ellenére át kell kelni a túlpartra, de ha másokat nem is, a párt tömegeit meg tudta győzni arról, hogy ez szükséges és lehetséges is.

Sajnos, amilyen jó látnoknak, annyira bizonyult rossz politikusnak: nem tudott elég erős hajókat építtetni az átkeléshez és nem gondoskodott arról, hogy az átkelésre váró tömeg a fogyatkozó ennivaló miatt ne kezdjen zendülésbe még mielőtt a hajókat vízre teszik.

Ráadásul a hajóépítést olyan ácsokra bízta, akiknek komoly érdekeltségeik voltak, vannak a legelő soványka termésében, a segíteni tudókat pedig sokszor elküldte más égtájakra.

Mégis, mindennek ellenére, mára már Adyval mondhatja pártjáról:

Általam vagy, mert meg én láttalak
S régen nem vagy, mert már régen nem látlak.

 

Tiszalök 2009. november 10.

 

Hírek

  • Medián: a Jobbik nem előzött, a Fidesz esik
    2010-03-17 21:26:30

    Nyíltan vitatkozik a Nézőpont felmérésével a Medián, és állítja: a Jobbik nem előzte meg az MSZP-t. Szerintük billeg a Fidesz kétharmada.

    Az éllovas Fidesz-lista támogatottsága csökkent, és ezzel két és fél év óta először 60 százalék alá esett az ellenzéki pártszövetségre jutó szavazatok aránya a választani tudó „biztos" szavazók körében - mérte a Medián a holnap megjelenő HVG számára. A második helyért folytatódik az MSZP és a Jobbik versenyfutása, mégpedig úgy, hogy mindkét párt szavazótábora növekedett - állítják március 5-9. közötti adatfelvételük alapján.

    Egyelőre az áprilisi választás egyetlen nagy kérdésére sincs válasz: nem biztos, hogy meglesz a Fidesz kétharmada, nem lehet tudni, melyik párt lesz a második, és bizonytalan az is, hogy hány párt jut be a következő Országgyűlésbe; egyelőre három alakulat mandátumszerzése biztos - összegez az intézet a hvg.hu oldalán.

    Változatlanul a Jobbik szimpatizánsai a leginkább elkötelezettek, és a párt még az elmúlt egy hónapban is tudott mozgósítani (híveinek 79 százaléka „biztos" szavazó). A Fidesz-közönség mobilizáltsága ez idő alatt valamelyest visszaesett (67-ről 64 százalékra), az MSZP-seké viszont erősödött (63-ról 67 százalékra).

  • Nem a romákkal vagyunk a legelutasítóbbak
    2010-03-17 21:10:43

    A magyar felnőtt lakosság egynegyede számít intoleránsak az Ipsos friss felmérése szerint. Az attitűdöket a következő kategóriákban vizsgálták: alkoholisták, rendszeres ill. alkalmi kábítószer-használók, hajléktalanok, munkanélküliek, dohányosok, cigányok és bevándorlók. A romákkal kapcsolatban elfogadóbbak vagyunk, mint a kábítószert használókkal vagy az alkoholistákkal szemben.

    Az Ipsos közelmúltban végzett 1500 fős, személyes megkérdezésen alapuló, országos reprezentatív kutatásából az derül ki, hogy meglehetősen szigorú és kevésbé elfogadó a lakosság többségének hozzáállása a társadalmi előítéleteket kiváltható különböző csoportokkal (droghasználók, alkoholisták, stb.) szemben. A kutatás során a megkérdezetteknek egy ötfokú skálán (1: semmilyen problémát nem jelent, 5: nagy problémát jelent) kellett meghatározniuk, hogy bizonyos társadalmi csoportok jelenléte milyen mértékben zavarja őket. A vizsgálatban szereplő csoportok a következők voltak: alkoholisták, rendszeres ill. alkalmi kábítószer-használók, hajléktalanok, munkanélküliek, dohányosok, cigányok és bevándorlók.

    A társadalom részéről a legkisebb tolerancia a rendszeres kábítószer-fogyasztók iránt mutatkozott: a 18 éven felüli lakosság kétharmada szerint jelentősebb problémát okoz a jelenlétük, a lakosság 49%-a pedig a legszigorúbb értékelést választotta. A rendszeres kábítószer-használók után az alkoholisták elutasítása volt a legnagyobb, utána következett a hajléktalanoké, majd az alkalmi droghasználóké.  Valamivel elfogadóbbak a romákkal, munkanélküliekkel, a bevándorlókkal és a dohányosokkal, de a velük kapcsolatos értékítéletek a közepesnél még mindig kedvezőtlenebbek.

    Az életkori eltéréseket tekintve azt tapasztalhatjuk, hogy a legfiatalabb korcsoportba tartozók (18-29 évesek) minden a vizsgálatba bevont csoporttal szemben toleránsabbak, elfogadóbbak a többi korosztályhoz képest és a 60 év felettiek a leginkább intoleránsak.


    Amennyiben a nemek szerinti különbségeket tekintjük, akkor azt láthatjuk, hogy a nők, ugyan kis mértékben, de kevésbé elfogadóak a férfiakhoz képest, mivel minden vizsgált csoport jelenlétét zavaróbbnak észlelték. Iskolai végzettség alapján vegyes képet kapunk a hazai lakosságról: nincsen egyértelmű trend, az iskolázottsági szint „két szélén” tapasztalható a nagyobb fokú intolerancia. Főként azon társadalmi csoportokkal kapcsolatban érzékelnek nagyobb problémát, amelyek valamilyen jellegű addikcióhoz köthetők (alkoholisták, alkalmi vagy rendszeres droghasználók, ill. a dohányosok).

    Összegezve a kutatás eredményeit, a felnőtt lakosság 26%-a sorolható az erősen intoleráns attitűddel rendelkezők közé és 18% azok aránya, akiket a többiekhez képest toleránsnak nevezhetünk. Az első csoportban felülreprezentáltak a 60 év feletti, községi, az ország keleti régióiban lakó nők; míg az utóbbiban az átlagosnál nagyobb arányban találhatjuk a 18-29 év közötti, budapesti lakosokat.

  • Hol az adócsökkentés a Fidesz programjában?
    2010-03-17 21:03:54

    Elengedhetetlennek látszik a Fidesz talán legmerészebb ígéretének megvalósításához - az egymillió munkahely létrehozásához - az adók és járulékok csökkentése. A párt múlt pénteken nyilvánosságra hozott választási programjából  mégis hiányzik az adócsökkentés, amelyről évek óta beszélnek fideszes politikusok és Fidesz-közeli szakemberek. A szóban hol direkten, hol utalásként már vállalt ígéret hiánya azért is szúr szemet, mivel a program elé illesztett ajánlásokból három konkrétan is említi az adócsökkentést.

    Matolcsy György, az 1998 és 2002 közötti kormány egyik fideszes gazdasági minisztere jegyzi a párt 2010-es választási programjának gazdasági fejezetét. Sem ebben, sem a többi fejezetben nem esik szó direkt adócsökkentésről, legfeljebb az adórendszer egyszerűsítéséről, a bürokratikus költségek csökkentéséről, és ezekről is csak a vállalkozások vonatkozásában.

    A dolgozatban többek között a következő áll: "a program elsődleges célja a betarthatatlanul bonyolult és olykor önkényesen működtetett adórendszer egyszerűsítése, másodlagos célja a vállalkozások tevékenységét szabályozó előírások terheinek csökkentése".

    Forrás: MTI

    Matolcsy György, az 1998 és 2002 közötti kormány egyik fideszes gazdasági minisztere jegyzi a párt 2010-es választási programjának gazdasági fejezetét. Sem ebben, sem a többi fejezetben nem esik szó direkt adócsökkentésről, legfeljebb az adórendszer egyszerűsítéséről, a bürokratikus költségek csökkentéséről, és ezekről is csak a vállalkozások vonatkozásában.

    A dolgozatban többek között a következő áll: "a program elsődleges célja a betarthatatlanul bonyolult és olykor önkényesen működtetett adórendszer egyszerűsítése, másodlagos célja a vállalkozások tevékenységét szabá

    Az adócsökkentésre tehát nem tesz ígéretet, csupán indirekt módon utal rá: "Ma Magyarország nemcsak az adóterhelés, de az állami szabályozásból fakadó terhek mértéke alapján sem versenyképes, még régiós összehasonlításban sem. Ezért a nemzeti ügyek politikájának egyik fontos célkitűzése, hogy Magyarország váljék a kelet-közép-európai régió leginkább vállalkozásbarát országává, olyanná, ahol a vállalkozások működésének állami szabályozása egyszerű és kiszámítható."

    A lakosságról nincs szó

    "A nemzeti ügyek kormánya csökkenteni fogja az adminisztráció gerjesztette költségeket, az állami tevékenységekből fakadó vállalkozói kockázatokat. Programot indít a gazdasági bürokrácia és adminisztráció csökkentésére. [...] Ezzel közvetlenül 300-500 milliárd forinttal csökkennek a vállalkozások egy évre jutó költségei. A program hasonlóan fontos hatása, hogy egyszerű és betartható szabályozás révén csökkennek az állam gerjesztette kockázatok, így vállalkozásaink számára jobban megéri bővíteni, újítani"  - tartalmazza a program. Ennél többet azonban nem tudhatunk meg az egyszerűsítés módjáról sem, a lakossági adóügyek pedig szóba sem kerülnek.

    A Matolcsy nevével fémjelzett fejezetben felbukkan még az adónemek számának csökkentése, de ez is csak érintőlegesen, konkrét tervek ismertetése nélkül: "Csökkenteni kell az adók számát, egyszerűsíteni az adóbevallásokat, szélesíteni az egyszerűsített adózási módozatok körét."

    Az ajánlók csökkentést ajánlanak

    A program ajánlói közül Járai Zsigmond, a Fidesz holdudvarába tartozó gazdasági szakember, volt jegybankelnök és pénzügyminiszter - aki várhatóan jelentős befolyással bír majd a következő kormány gazdaságpolitikájára - a következőt írja: "A magyar vállalkozások versenyképességének fellendítését kell szolgálnia az alacsonyabb adókulcsokkal működő, sokkal egyszerűbb adórendszernek, a szükséges szolgáltatások nyújtását szem előtt tartó, a felesleges bürokráciát megszüntető államigazgatásnak és a közélet tisztaságát javító korrupciócsökkentésnek."

    Járai egyébként a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) nemrég tartott rendezvényén is beszélt arról, hogy a kormányalakítás utáni héten azonnal adót kellene csökkenteni, méghozzá "drasztikus" mértékben.

    Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ajánlása szerint olyan kormányzatot vár, amely "csökkenti a vállalkozások terheit s képes átstrukturálni az adórendszert." Makovecz Imre építész - aki ilyenként temészetesen nem gazdasági szakember - pedig azt írja, "nemzeti érdek az, hogy [...] az adó- és járulékterheket radikálisan csökkentse a kormányzat."

    Orbán Viktor vállalta

    Az adóterhek mérséklésére vonatkozó pontok hiánya azért is feltűnő, mert Orbán Viktor március 9-én, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) konferenciáján nyíltan politikai felelősséget vállalt az adócsökkentésre. A VOSZ hat javaslatot ajánlott a következő, várhatóan Fidesz-vezetésű kormány figyelmébe, ezek közül az első és legfontosabb a vállalatok és a lakosság adóterhelésének a régiós átlag alá történő csökkentése volt. A Fidesz elnöke előbbit négy, utóbbi hat év leforgása alatt vállalta. Azonnali csökkentésre ez az informális megállapodás természetesen sem jogi, sem politikai értelemben nem kötelezi az új kormányt.

  • A túlélésért küzd az MDF és az LMP
    2010-03-17 19:16:26

    Még két napja van a pártoknak az ajánlószelvény-gyűjtésre. A Fidesz-KDNP, a Jobbik és az MSZP már minden egyéni választókerületben leadta a szükséges számú ajánlást. Az viszont könnyen előfordulhat, hogy az MDF és az LMP néhány megyében nem tud jelöltet állítani.

    Az Magyar Demokrata Fórum (MDF) és a Lehet Más a Politika (LMP) Török Gábor szerint egymással verseng az ajánlószelvényekért. Mint blogjában írja: két említett párt nem csupán a küszöb átlépéséért, de egymással is küzd. A programjuk jelentősen különbözik, mégis van átfedés a megcélzott szavazóik között.

    Ha egyikük most kiesne a versenyből, az egyértelműen – és nem csak közvetve – a másik pártot erősítené – állítja a szakértő. Mindkét pártnak lesz országos listája, így a kérdés immár az, hogy az ország hány százalékán lehet szavazni ezekre a pártokra, másrészt hány egyéni jelöltjük indulhat április 11-én.

    Ahhoz, hogy a fővárosban területi listát állítson egy párt, legalább nyolc jelöltet kellene „felmutatnia”.

    Budapesten az MDF-nek (ha az SZDSZ-szel közös jelölteket nem számítjuk) négy jelöltjének gyűlt össze a megfelelő számú ajánlószelvénye.

    Közülük hárman még a bizottság döntésére várnak, hogy valóban indulhatnak-e a választáson, ugyanis a leadott szelvényeiket még nem ellenőrizték. A szabad demokratákkal közös aspiránsok száma magasabb: öten vannak, és közülük már négy főnek rendben voltak az ajánlásai, így zöld utat kaptak – olvashatjuk ki az Országos Választási Bizottság honlapján szereplő adatokból.

    Az LMP jobban áll a fővárosban: 16 jelöltjük gyűjtött össze legalább 750 ajánlószelvényt, és 11-en közülük már a választási bizottság nyilvántartásába kerültek.

    Fejér megyében egyik párt sem tudott egyetlen egyéni jelöltet állítani. Hevesben az MDF-nek nincs, az LMP-nek azonban van egy képviselőjelöltje – a listaállításhoz azonban legalább kettő személy kellene mindkét említett megyében.


    Már a Fidesz-KDNP-nek, a Jobbiknak és az MSZP-nek is az összes egyéni választókerületben nyilvántartásba vett jelöltje van.

  • Mit tud egy 10 éves cigány kisfiú? Vona Gábor helyett most Radics Béla árulja el!
    2010-03-10 03:00:59

    Mit tud egy 10 éves cigány kisfiú? Vona Gábor helyett most Radics Béla árulja el!

    A minap olvastam a „korlátlanul magyar,” Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Vona Gábor” egyik kampányszerű nyilatkozatát itt: http://hetivalasz.hu/itthon/mit-tud-egy-10-eves-cigany-kisfiu-vona-gabor-elarulja-27729

    Az egyik blog- társam oldalán pedig ezt a nagyon találó, és igaz megfogalmazást itt a hírszerzőn:
    „a nemzeti érzelmű embereket általában nem a magyarság szellemi gyökereinek vagy történelmének ismerete, hanem a közös zsidózás és cigányozás köti össze."

    Milyen igaz ez az állítás, még „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Vona Gáborra” is, hisz szinte minden egyes kampánybeszédében megemlíti a zsidózást, cigányozást!
    És most még ki is hagytam a libsizést, a szocizást, a buzizást, sőt már egymást is eszik a koncért. Tomicica, Posta Imre, bayer zsoca… stb. mára ők is hazaárulók lettek.

    Szerintem semmi mást nem kell tennünk, csak kényelmesen hátradőlve egy fotelban végig nézni, ahogy ezek a hatalom közelében járva, szépen lassan feleszik, ellehetetlenítik egymást.

    Na de nézzük mit nyilatkozott,” Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Vona Gábor” a cikkben.
    Idézem: „Átalakítaná a Jobbik a szociális rendszert is, mert nem kell hagyni, hogy "a szociális hálón potyautasok üljenek", márpedig bizonyára vannak magyar emberek is, de "a cigány kisebbség jelentős része viszont életvitelszerűen az" - tette hozzá.

    Milyen kár, hogy a haza jövendő megmentője megfogalmazásában úgy állítja be, hogy a cigányságon belüli munkanélküliség a cigányság bűne lenne. Bűnbakot, s ellenséglépet teremt. Mintha mi cigányok tettük volna tönkre a magyar nehéz, és könnyű ipart, mintha mi semmisítettük volna meg a magyar mezőgazdaságot. És a segélyt is mi erőszakoltuk ki magunknak, mi kértük.

    Milyen kár, hogy, „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Zázrivecz Vona Gábor” történész létére nincs tisztában az utóbbi negyven évvel, nincs tisztában azzal, hogy kemény, gyilkos, fizikai munkával, mi cigányok építettük fel ezt az országot a háború után.

    Magyarországon ma nincs egy út, egy épület, ahol ne lenne ott a cigányok embert próbáló munkájának keze nyoma.
    Jön ez a taknyos miniszterelnök jelölt, és potyautasnak nevez minket, azt persze elfelejti, s nem is akarja megmagyarázni mi is az oka annak, hogy a cigányság ennyire lecsúszott a társadalom perifériájára! Mert ha ezt is megtenné, akkor oda lenne a hitleri taktika az ellenségkép megalkotása, a társadalmi rétegek megosztása, egymás ellen uszítása!

    A magyarnak meg ez kell, hisz ezzel győztek az EU. Választásokon, ez kell 500 ezer magyarnak, a honfitársak elleni gyűlölet.

    Szép kis társadalom mondhatom!

    Következő idézet:
    „Vona Gábor bírálta, hogy "olyanok vitatkoznak a cigánykérdésről, akik még életükben nem találkoztak élő cigánnyal", és kitért arra is, hogy "a szociális támogatások meg családtámogatások rendszerét a szociális miniszterünk sem látja át, de egy 10 éves cigány kisfiú több szociális támogatási formát ismer, mint mondjuk magyar királyt".
    „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Zázrivecz Vona Gábornak” az első mondatában nagy igazság van.
    Csak azt felejtette el, közölni, hogy ez rá is vonatkozik, ugyanis nem hiszem, hogy Lakatos és Kállai, önnön magukat cigányvajdának titulálókon kívül-, akikkel együtt zsidóztak Sajóbábonyban- más cigányokat is ismerne!

    Sajnálatos továbbá, hogy „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Zázrivecz Vona Gábornak” szellentése sincs a magyar szociális rendszerről, szociális hálóról!

    Hogy akar egy ilyen ember miniszterelnök lenni, aki azzal sincs tisztában, hogy a magyar GDP kb. 1%-t költik csak szociális juttatásokra, hogy a Nokiás dobozokban ennek a százszorosát is eltüntetik a Hagyó, meg a zuschlag… stb…stb…stb félék az ország kasszájából!
    „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Zázrivecz Vona Gábor” Állítja: „egy 10 éves cigány kisfiú több szociális támogatási formát ismer, mint mondjuk magyar királyt".

    Aki ma ilyet állít az egy alattomos, undorító, sunyi disznó! Ha van még ebben az országban épp ésszel gondolkodó ember, abban azonnal felmerül a kérdés:
    Ha ennyire sok szociális támogatás jár cigánygyerekeknek, akkor miért is éhezik ebben az országban több százezer gyermek naponta? Miért élnek a sötét középkornak megfelelő körülmények között százezrek, düledező, összetákolt kalyibákban, nyomortelepeket, ivóvíz villanyáram….stb . nélkül?

    S, hogy a kis cigánygyerekek nem ismernek elég magyar királyt?
    Addig még a milliókkal agyontámogatott szegregált tanintézményekben írni, és olvasni sem tanítják meg őket, addig ez így is marad sajnos!

    De azért önnek kedves „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Zázrivecz Vona Gábor” már lehet sikerélménye a roma gyerekek oktatásban. Hisz ma már minden 10- éves kis cigánygyerek tudja- önnek, a pártjának, s szimpatizánsaiknak köszönhetően- hogy kik voltak a közelmúlt tömeggyilkosai- tudják ki volt Adolf Hitler, Horthy Miklós, Szálasi Ferenc…
    Szintén önöknek köszönhetően megtanulták a kis cigánygyerekek, hogy éjszaka ruhában, ugrásra készen kell aludni, mert bármikor berepülhet az ablakon egy Molotov- koktél.
    Megtanulták a kicsik, hogy nem szabad az ablak előtt ácsorogni, az ablakból nyári este kitekintgetni, mert bármikor berepülhet egy marokkő, s halálra sebezheti őket, vagy belőhetnek sörétes puskával! Megtanulták, hogy édesanyjukat „Menjünk cigányt verni” kijelentéssel radikális szélsőjobbos csuklyások nyomorékká verhetik, szemük előtt kivégezhetik!
    Megtanulták, hogy nem énekelhetnek roma nótákat az utcán, a téren, mert fekete ruhás felnőtt jobbik szavazók megverhetik érte őket… stb.!

    Bizony, bizony sokat tanultak ezek a kis 10 éves kis cigánygyerekek öntől és a „magukfajtától”!

    Legyen rá büszke „Vitéz alsó-felső trógery-senkiházy Zázrivecz Vona Gábor”


    Radics Béla

  • Szükségünk van európai roma stratégiára
    2010-03-10 02:56:33

    Készüljenek hiteles adatokkal alátámasztott felmérések arról, hogy a közösségi támogatások miként járultak hozzá a roma közösségek helyzetének a javításához

    A roma ügy nem Közép- és Kelet-Európa problémája, hanem egész Európáé - mondta felszólalásában Göncz Kinga szocialista EP-képviselő, aki a szocialisták és demokraták frakciójának nevében többedmagával szóbeli kérdést intézett az Európai Bizottsághoz az áprilisban összeülő második roma csúcstalálkozó előkészítéséről.

    "A második roma csúcstalálkozó jó alkalom lesz arra, hogy számba vegyük az eddigi eredményeket, és megfogalmazzuk a teendőket" - fejtette ki hozzászólásában Göncz Kinga. A képviselő szerint az Európai Unió fontos lépéseket tett már azért, hogy tudatosítsa: a romák ügye összeurópai ügy, nem közép- vagy kelet-európai probléma.

    Göncz Kinga méltatta az Európai Parlament 2008-as állásfoglalását egy európai roma stratégia kidolgozásának szükségességéről, és sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy azzal még mindig adós az Európai Bizottság. Kiemelte a romák szociális helyzetéről a szocialista Kósáné Kovács Magda által tavaly készített parlamenti jelentés, és a Roma Évtized jelentőségét.

    A szocialista képviselő szükségesnek ítélte, hogy készüljenek hiteles adatokkal alátámasztott felmérések arról, hogy a közösségi támogatások miként járultak hozzá a roma közösségek helyzetének a javításához. Ugyancsak elengedhetetlennek nevezte, hogy pontos adatok álljanak rendelkezésre Európa legnagyobb és legkiszolgáltatottabb kisebbségéről, hangsúlyozva, hogy az adatgyűjtés nem sértheti a magánélethez való jogot, az emberi jogokat.

    Felszólalásában Göncz Kinga problémásnak ítélte, hogy az egyes európai országok között érvényben lévő visszafogadási egyezmények nyomán romák tömegeit toloncolják ki, kényszerítik hazatérésre.

  • Lendvai: ha valaki bűnös, nem lesz helye az MSZP-ben
    2010-03-10 02:49:52

    Lendvai Ildikó szerint nem tudni, hogy igaz-e, amit Balogh Zsolt, a BKV volt megbízott vezérigazgatója Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettesről a Magyar Nemzet című napilapnak mondott, de ha valaki bűnös, nem lesz helye a szocialista pártban.

    Az MSZP elnöke pártja szombati nőnapi rendezvénye után újságíróknak azt mondta: "mi sem tudjuk, hogy igazak-e ezek az ügyek, egy újságcikkben olvastunk egy interjút".
    A HírTV tudósítása szerint Lendvai Ildikó közölte: örülne, ha nem volna igaz, de elsősorban abban érdekelt, hogy derüljön ki az igazság, ez pedig az igazságszolgáltatás feladata.

    Arra a kérdésre, kérik-e Hagyó Miklós párttagságának felfüggesztését, Lendvai Ildikó azt mondta: "azt kérjük, hogy minél hamarabb derüljön ki az igazság, nyilván annak fényében lehet dönteni".
    Úgy fogalmazott: "Aki bűnös, nem fogjuk védeni, ha valaki bűnös, annak nem lesz helye a szocialista pártban".

    A Magyar Nemzet szombati számában megjelent interjúban Balogh Zsolt azt mondta: rajta keresztül nagyságrendileg mintegy hetvenmillió forint jutott Hagyó Miklóshoz. Arra a kérdésre, hogy honnan szerzett ekkora összeget, azt mondta: a BKV-nál adták össze a Hagyóhoz közel álló vezetők, akik a BKV körüli cégektől szerezték a pénzt.
    Szólt arról is, hogy megbízott vezérigazgatóként sűrűbben találkozott a politikával, Hagyó Miklóssal, aki a BKV-t felügyelte főpolgármester-helyettesként, minden apró szervezeti és személyi döntésről egyeztetnie kellett.

  • Őszödi beszéd: Tudják ki a tettes, de titkolják
    2010-03-10 02:36:59

    Sejtetik, árulónak, tolvajnak titulálják, de nem nevezik néven a szocialisták, hogy kik juttatták el Gyurcsány Ferenc elhíresült őszödi beszédét a sajtóhoz. Az érintetteket kérdeztük a miértről.

    z ügy előzményei: a beszéd 2006. május 26-án hangzott el az MSZP frakciója előtt a balatonőszödi kormányüdülőben. Nyilvánosságra 2006. szeptember 17-én került. 2009 decemberében zárult le a több mint három évig tartó nemzetbiztonsági vizsgálat, ám főbb megállapításait a titkosítás alól nem oldották fel. Eszerint házon belül rögzítették és belső embertől került nyilvánosságra, azaz nem hallgatták le a szocialista frakció ülését. A felvétel a Miniszterelnöki Hivatalból került ki.


    Őszödi beszéd: Tudják ki a tettes, de titkolják
    Gyurcsány gondolkodóban. Tudja, de nem mondja?
    Fotó: Bors




    Ki mit mond három év elteltével?
    Gyurcsány Ferenc: valakik elárulták, és ha tudná kik, megmondaná. (Belvárosi Szabadegyetem,február 25.)

    Szili Katalin volt házelnök: hozzák nyilvánosságra a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) jelentését. Ha valaki “árulózik”, legyen bátorságuk azt is kimondani, hogy ki volt az, és mikor tette.

    Borsi kérdés: Ki az áruló?
    Gyurcsány Ferenc: Nem tudja, hogy mi lett a vizsgálat eredménye, ezért erről sem nyilatkozik. Szili szavait pedig nem kommentálja. (Gréczy Zsolt, a volt kormányfő munkatársa szerint.)

    Szili Katalin:
    Nem éreztem úgy, hogy kijelentésével Gyurcsány rám célozna. A hitelesség visszaállítása érdekében kértem a párt vezetést, hogy ismertessék a jelentésben foglaltakat. (Szilit egy, az Élet és Irodalomban korábban megjelent cikk azon négy személy között emlegette, akinek érdekében állhatott Gyurcsány gyengítése.)

    Lendvai Ildikó pártelnök személyesen nem, csak e-mailben kívánt nyilatkozni. Többek között ezt;

    - A miniszterelnöki beszédekről szokásosan készült hivatalos felvételek egyikét tulajdonították el. Korábban arról beszélt, a felvétel a MEH-ből tűnhetett el. Arra a kérdésünkre nem válaszolt, hogy Gál J. Zoltán akkori kabinetfőnök vagy Butor Klára volt pártigazgató irodája érintett lehetett-e az ügyben. (Ugyanis Gál és Butor rendelkezett a három órás hanganyag egy-egy példányával.)

    Butor Klára volt pártigazgató:

    – Már nem vagyok pártigazgató, a párt alkalmazásában sem állok, ezért nem nyilatkozom - közölte, majd bontotta a vonalat. A CD másik példányát őrző Gál J. telefonja tegnap ki volt kapcsolva. Miként kerülhet ki egy cd a MEH-ből? Ez ügyben sikertelenül kerestük Szilvásy György akkori kancellária minisztert. Titkárságán annyit mondtak; átadják üzenetünket.

  • Intsen be a Halálnak!(x)
    2010-03-10 02:31:15

    Aki egyszer megszületett, meghal! Ez az élet rendje! De nem mindegy, hány évesen, milyen egészségi állapotban éri utol! Ha szeretné egészségesen megérni az idős kort, miért nem tesz érte mégsem? Miért várja meg, amíg már nem lehet segíteni?



    Ha az ember időben tudja, milyen veszélyek fenyegetik, elkerülheti azokat. Van, aki jósnőt faggat a jövőjéről. Aki azonban biztosra akar menni, jobb, ha egy teljes körű állapotfelmérésen vesz részt, aminek a kiértékelésével nem csak arról kap információt, milyen veszélyek leselkednek rá, hanem arról is, hogyan tudja meghosszabbítani az életét ezek elkerülésével. Különösen ajánlott egy ilyen vizsgálat azoknak, akik stresszes életet élnek és ma ki nem? ., akik gyakran érzik magukat fáradtnak, akik nagy szellemi vagy fizikai terhelésnek vannak kitéve, akiknek a családjában krónikus betegségek fordultak elő. A LifeCode műszeres vizsgálata teljesen fájdalommentes, nem kell hozzá sorban állni, testnedveket adni, elég beülni a vizsgálógépbe. Olyan fontos kérdésekre kaphatunk választ, mint hogy milyen a szervezet sav-bázis egyensúlya, milyen az agy működése és terheltsége, megfelelően működnek-e a szervek, van-e hajlam daganatos betegségre az aktuális állapot alapján, milyen a szív és az érhálózat állapota, a keringés. Ha a jövőjére kíváncsi, és be akar inteni a Kaszásnak, kérjen egy LifeCode vizsgálatot!

  • Nostradamus jóslata: világháború lesz novemberben
    2010-03-10 02:27:45

    Moszkva - 2010 novembe­rében kitör a harmadik világháború – olvasta ki Nostradamus egyik, eddig kevésbé ismert jóslatából egy orosz asztrológus.

    Pavel Globa, aki az egyik legismertebb horoszkópkészítő Oroszországban, egy korábban már elemzett, de szerinte félremagyarázott versikéből következtette ki a gyászos közeljövőt, amely a válság kiújulásával, egy titokzatos szűz és egy „szívtelen, vérszomjas zsarnok" összecsapásával, valamint két nagy hatalmú ország fél világra kiterjedő összecsapásával fenyeget. Globa értelmezése szerint Nyugat-Európa és az USA konfliktusa a legvalószínűbb, de szerepet játszhat egy francia–brit összecsapás is. Az oroszoknál prófétaként tisztelt asztrológus állítja: Nostradamus ezen jóslatai nem ismeretlenek, ám a korábbi elemzők nem a megfelelő időpontra tették ezeket.

    – Nostradamus híres jóslata szerint 2017-ben világokat elemésztő háború tör ki a földön, amelyet rövid békeidő követ – mondta a jós. – Ám a világégésben az emberiség zöme elpusztul, s egy új kor hajnala ébred. Ezt a jóslatot elemeztem újra, és sajnos azt kell mondanom, a korábbi értelmezők tévedtek. Nem 2017-ben, de már az idén novemberben bekövetkezik a nagy háború. A jóslat szerint a „vérszomjas zsarnok" „nyíllal és tűzzel" támad a világra, ami szerintem egyértelműen egy nukleáris föld-föld rakétát jelent, de Nostradamus egyes megfogalmazásaiból arra következtetek, hogy a nagy háborút vegyi fegyverekkel és gyilkos baktériumokkal vívja majd meg az emberiség.

    Nostradamus, a 16. században élt francia orvos és asztrológus híres négysoros verseiben fogalmazta meg a jövőre vonatkozó látomásait. A jósverseket csak halála után jóval kezdték el elemezni, ám mikor több látomása is bekövetkezett, a jóslatoknak kezdtek különleges jelentőséget tulajdonítani.

  • Majdnem kificcentek a mellei a denevér-pizsamából
    2010-03-10 02:12:25

    Rihanna új ruhája olyan, mintha az 1979-es Star Trek mozifilm egyik szereplőjéről húzta volna le vagy lenyúzott volna egy hatalmas denevért és a bőréből pizsamát varratott magának.

    Rihanna

    Egyetlen bocsánatos bűnt követett csak el: igazán formás melleihez elég szabad betekintéssel élhetett a berlini közönség



  • Magánéletével támadja Vona Gábort a Magyar Hírlap
    2010-03-10 02:01:22

    Házastársi hűtlenséggel vádolta meg egy interneten közzétett levelezés alapján Vona Gábort, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnökét a Magyar Hírlap. A párt szerint rágalmazásról van szó, s feljelentést helyeztek kilátásba minden olyan médium ellen, mely akár csak linkkel közreműködik a híresztelésben. A jobboldali sajtó és a Jobbik közötti párharc immár komolyan gyilkossá kezd válni.

    A cikket érdemben nem ismertetjük, csupán az arra adott jobbikos választ. A jobboldali sajtó esetében nem ez az első támadás a Jobbik ellen, ami azt a képzetet keltheti, hogy a jobboldalon a fő ellenség immár a szélsőségesnek tartott másik jobboldali párt. A Magyar Hírlap egy meg nem nevezett internetes forrásra hivatkozva keddi számának címlapján közli, hogy az újság szerint magánéleti botrányba keveredett Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke, az orgánum cikke szerint "eddig makulátlan magánéletűnek mutatkozó családapa és férj." A lap szerint egy internetes honlapon részletesen közlik a pártelnök iwiwes intim levelezését. A jobboldali beállítottságú újság azt írja, hogy a levelező hölgyek közül "az egyik nem más, mint a Jobbik hajdúdorogi képviselőjeltöltje, Pogácsás Mariann, kétgyermekes családanya".

    A pikáns részletektől sem mentes levelezés a párt szerint azonban annak a lejárató kampánynak a része, amelynek során a kormányfőjelöltet már olyan "szörnyűségekkel" is meggyanúsították, hogy zsidó vagy roma származású, esetleg homoszexuális.

    "Vona Gábor már tavaly megszüntette IWIW-adatlapját, melyet tán titkosszolgálati eszközökkel feltörtek, a nevében esetleg provokatív üzeneteket is küldve. Nem ő az egyetlen jobbikos, aki így járt, hanem a többi pártvezetőnk és képviselőjelöltjeink is célkeresztben vannak, többen áldozatokká váltak" - áll a Jobbik közleményében.

    "A hamisítvány bizonyítékául meg nem nevezett IP-címekre hivatkozik az ingyenes tárhelyre felkerült, rágalmazó weboldal, holott az IWIW-üzeneteknek az e-maillel szemben eleve nincs is kiolvasható IP-címük. Hasonló valótlanság, hogy P. Tamásnak tulajdonítanak egy IWIW-üzenetet, melyet valójában látható is, hogy csak annak baráti köre küldött Egy jobb oldali aláírással" - áll az Országos Sajtószolgálat révén közölt, a Jobbik sajtófőnöke, Novák Előd által aláírt anyagban.

    A párt alelnöke az MTI-nek kedden elmondta: a Jobbik elsőként az Országos Választási Bizottságnál (OVB) tesz feljelentést, mivel jelenleg ettől a testülettől remélhetik a leggyorsabb jogorvoslati lehetőséget. A Jobbik ezt követően sajtó-helyreigazítási pert is indít és polgári peres kártérítést is követel - fűzte hozzá.

    Kiemelte: az OVB akár helyreigazításra is kötelezheti a Magyar Hírlapot a választási eljárásról szóló törvény alapján.

  • Éjjeli razzia a hajléktalanszállón Felháborító pótcselekvésnek, a választások utáni új kormánnyal való összekacsintásnak tartja Iványi Gábor a Dankó utcai hajléktalanszállón tegnap hajnalban végrehajtott rendőrségi razziát.
    2010-03-10 01:57:58

    Az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője elmondta, hogy a mintegy 200 alvó embert fölébresztették, hajnali négytől csaknem két órán keresztül igazoltatták őket a mínusz nyolc fokos hidegben. Egy jogszabályra hivatkoztak a rendőrök, pedig évek óta érvényben van egy megállapodás arról, hogy a hatóság éjjel nem zavarja a szállón menedéket keresőket.

    Felháborítónak tartja a Dankó utcai hajléktalanszállón tegnap virradóra végrehajtott rendőrségi razziát Iványi Gábor. A metodista lelkész, a fedél nélkülieket segítő Oltalom Karitatív Egyesület vezetője szerint "erőfitogtatás, legénykedés" történt a rendőrség részéről. Hajnali négykor rajtaütésszerű razzia keretében, az intézménybe berontva, indok nélkül tartottak rendőrségi akciót a józsefvárosi menedékhelyen. A rendőrök az éjjeli szálláson lévő 200 embert kihajtották az utcára, és ott ellenőrizték őket. Mínusz nyolc fokos hidegben a nyolc rendőr mindenkitől elkérte a papírját, az akció csaknem két órán keresztül tartott. Egy jogszabályra hivatkozva kijelentették, joguk van az igazoltatáshoz.

    Iványi Gábor emlékeztetett arra, a rendőrséggel három évvel ezelőtt kötöttek megállapodást arról, hogy a hatóság éjjelente nem zavarja a szállón menedéket kereső embereket. Ezt az egyezséget a közelmúltban újból megerősítették, mégis, anélkül, hogy indok lett volna, most ismét betörtek a szállóra - mondta az egyesület vezetője. Iványi Gábor szerint a razziáról sem a szállón dolgozó szociális munkásokat, sem az üzemeltetőket nem értesítették; egy embert elvittek a rendőrök. Nemrég hasonlóan jártak el, december 9-én hajnali ötkor öt rendőr jelent meg a szállón. Akkor senkit nem vittek el, korábban pedig a legsúlyosabb bűncselekményt az a hajléktalan követte el, aki nem fizette rendesen a gyerektartást. Megjegyezte, a gyerektartási kötelezettség elmulasztása miatt mindig lehet találni fedél nélkül élőt.

    A rendőrök tettét embertelennek, méltatlannak és hitványnak minősítette. Felháborító pótcselekvés - mondta, összekacsintás a választások utáni új kormánnyal. Iványi szerint a rendőrség most azt szeretné bizonyítani: hajlandó abból a körből büntetni, amelyikből a fölheccelt, buta emberek akarnak bűnbakot faragni. Ők a cigányok, és hajléktalanok. Az eset miatt levelet ír az országos kapitánynak, de megjegyezte, a válaszban, és abban, hogy továbbra is lesznek hasonló esetek, egészen biztos. Lapunk is úgy tudja, a hajléktalanszállókon tartott, rajtaütésszerű ellenőrzések folytatódnak, de a rendőrség egyelőre nem kívánt reagálni.

    Iványi Gábor szerint a tegnapi eset abba a cselekménysorba illik, amelyikben megbüntethetnek egy asszonyt azért, mert a biciklijén fát visz haza. A konkrét esetben a gallyak ára 1000 forint volt, ezért 25 ezer forintos büntetést szabtak ki. A nő kerékpárját összetörték, a fahulladékot pedig az árokba szórták a rendőrök. Ez történik a vidéki Magyarországon - mondta Iványi, miközben családok a fagyhalál ellen küzdenek. Kultúrállamban a rendőrség ezt nem tehetné meg.

  • Sajtó Nyilatkozat
    2010-03-04 17:17:37

    Mozgalom a Deszegregációért Roma Polgárjogi Mozgalom

    Alapítvány Szabolcs Megye

    Budapest

    SAJTÓNYILATKOZAT

    Azonnali közlésre!

    A Roma Polgárjogi Mozgalom, Szabolcs Szatmár Bereg MegyeiSzervezetének ügyvivője, Borsi Gyula vagyonosodási vizsgálatot kezdeményez a náci gyilkosságok gyanúsítottjai ellen. A tiszalöki gyilkosság tetthelyén – a tegnapi helyszínelés apropóján – Kóka Jenő† házánál, szerdán jelentették be jogvédők az eljárás megindítását.

     

    A média alapos feltárásának köszönhetően, köztudomású tény lett a feltételezett tettesek hivatalos jövedelmi viszonyai és a tényleges életvitelükhöz szükséges jövedelem közti feltűnő aránytalanság, ezért Borsi Gyula kezdeményezi az eljárás lefolytatását.

     

    Borsi elmondta: „A helyszíneken, a bűncselekmények időpontjában, a szemtanuk elmondása szerint több helyszínen is láttak terepjárót, terepjárókat, de a rendőrségi közlemények ezeket rendre cáfolták! Vadászfegyverek vásárlása, mely valljuk be, nem olcsó kínai tömegcikk, és beszerzésüket sem lehet megoldani a sarki fűszeresnél, vagy a bevásárló központokban. Az eljárás lefolytatása esetén talán az is kiderülhet: volt – e terepjáró vagy sem?”

     

    Mohácsi Viktória hozzátette: „A bármikor áldozattá válás esetére, roma, férfiak összefogtak Tiszalökön is, és korábban meggyilkolt közösségbéli társaink településein is, azért, hogy roma járőrszolgálat működjön. Ezzel próbáltak biztonságot teremteni családtagjaik számára, hiszen több helyszínen – a szemtanúk elmondása alapján – nem, vagy részlegesen vették fel a helyszínelő, helyi rendőrök a vallomásokat, ezért nem bíztak a rendőrségben. A legtöbb helyszínen – kivéve Kisléta, Tiszalök és Piricse esetében – az áldozatok hozzátartozói panaszkodtak az eljárásokkal kapcsolatban. Jómagam is szemtanúja voltam annak az eseménynek, mely során a helyszínelő rendőr azzal hátráltatta szándékosan a nyomozást, hogy a gyilkossági bizonyítékok (véres, lövedékektől átlyuggatott gyermekruha, sörétek) átvételét megtagadta. A nyilvánosságra került titkosszolgálati jelentésekben foglalt megfigyelések során hatósági személyek a 20 hónapig tartó rémálomnak bármikor véget vethettek volna, a ’cigányvadászatot’ több alkalommal is lehetőségük lett volna megállítani.”

     

    A fent közölt tények alapján roma jogvédők jogosnak érzik kételyeiket, mely szerint a rendőrség és a titkosszolgálat érintettsége a romák elleni gyilkosságsorozatban kérdőre vonható.

     

    További információ kérhető:

    Borsi Gyula, ügyvivő                                                            Mohácsi Viktória, igazgató

    RPM / Szabolcs Megye                                             Mozgalom a Deszegregációért Alapítvány

    06 30 430 0427                                                                     06 30 740 9514

     

    2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon történt támadás. November 3-ára virradóra Nagycsécsen Molotov-koktélt dobtak és rálőttek két házra, a támadásban egy 43 éves férfi és testvére, egy 40 éves nő meghalt. December 15-én Alsózsolcán egy férfit lőfegyverrel életveszélyesen megsebesítettek. 2009. február 23-án Tatárszentgyörgyön Molotov-koktélt dobtak egy házra, majd a tűz elől menekülő 27 éves apát és ötéves kisfiát agyonlőtték, 6 éves kislányát súlyosan megsebesítették. Április 22-én Tiszalökön agyonlőttek egy férfit, majd augusztus 3-ára virradóra Kislétán egy anyát öltek meg sörétes fegyverrel, 13 éves lányát életveszélyesen megsebesítették.

  • Romagyilkosságok: nem is voltak ma rendőrök Tiszalökön
    2010-03-03 18:38:33

    A tiszalöki gyilkosság helyszínén, a tavaly áprilisban meggyilkolt Kóka Jenő házánál szerdán nem jártak rendőrök.

    A szabolcsi településen tavaly április 22-én lőtték agyon a munkába igyekvő Kóka Jenőt saját udvarán. A romák elleni támadássorozatnak ő volt az ötödik halálos áldozata. Szerda délután egyetlen rendőrt sem lehetett  látni a gyilkosság helyszíne közelében, bár a Nemzeti Nyomozó Iroda úgy tájékoztatott, hogy szerdán helyszíni bizonyítás lesz a településen.

    Kóka Jenő üresen álló háza előtt csupán a család tagjai, rokonai, több fotós és operatőr várakozott. Újságírók és tv-stábok háromnegyed négy körül észlelték, hogy tucatnyi rendőrségi autóból álló konvoj tart Tiszalök felé a műúton, a mellékutcában lévő ház elé - ahol a gyilkosság történt - viszont nem fordultak be, és nem álltak meg.

    Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szóvivője az szerda kora délután mindössze annyit mondott: helyszíni kihallgatást tartanak egy gyanúsított részvételével Tiszalökön, és annak eredményéről a nap folyamán közleményben adnak tájékoztatást. Az MTI rendőrségi forrásból úgy értesült, az NNI nyomozói - a helyszíni bizonyítási eljárás részeként - szerda délben Debrecenben, abban a Perényi 1 nevű szórakozóhelyen is jártak, ahol tavaly augusztus 21-én éjjel elfogták a támadássorozat négy feltételezett elkövetőjét. A gyanúsítottak mindegyike kapcsolatban áll a szórakozóhellyel, ott dolgoztak, és elfogásuk után több olyan fegyvert is megtaláltak az üzletben, amelyeket a gyilkosságok során használtak.

    Azt, hogy a szerdai tiszalöki helyszíni kihallgatásra a négy gyanúsított közül melyik férfit vitték ki a rendőrök, Bartha László nem kívánta elmondani. A romák elleni bűncselekmény-sorozat első helyszínén, Galgagyörkön kedden tartottak helyszíni bizonyítási eljárást. Az NNI aznap kiadott közleménye szerint az egyik gyanúsított, K. Árpád Sándor közreműködött a bűncselekmény lefolyásának pontos rekonstruálásában. A településen 2008. július 21-én, kevéssel éjfél után lőttek rá három, romák lakta családi házra.

    Végül délután egy 12 járműből, köztük egy rabomobilból álló gépkocsi konvoj elhaladt a teleppel párhuzamos úton, de a telepre nem tért be. Erről később a Független Hírügynökség megtudta: Cs. Istvánnal - aki sofőrként közreműködött a támadássorozatban - járták be a Nemzeti Nyomozó Iroda emberei és a kommandósok a településhez vezető útvonalat. Kedden a Pest megyei Galgagyörkön tartottak helyszíni kihallgatást az előzetes letartóztatásban lévő négy gyanúsított egyikével, K. Árpáddal. A kedd délelőtti helyszíni bizonyítási eljárás körülbelül három órán át tartott. A rendőrök lezárták a környéket, és mindenkit a házába küldtek. A megtámadott utcában lakók szerint terepjárókkal vitték körbe a településen a gyanúsítottat.

    "Úgy alszunk, mint a nyulak, fél szemmel" - megszálltak egy települést a romagyilkosságok miatt"

    Rendőrsorfal óvta Galgagyörkön azt az utcát, ahol kedd délelőtt helyszíni bizonyítási eljárást folytattak a hat halálos áldozatot követelő romák elleni gyilkosságsorozat ügyében. A rendőrök mindenkit a házába küldtek a környéken - még a kutyákat sem szabadott kiengedni -, majd a helyiek szerint terepjárókkal vitték körbe a településen a gyanúsítottakat. A rendőrség a bűncselekmény-sorozat elkövetésével vádolt K. Árpád gyanúsított vallomását rekonstruálta Galgagyörkön, a támadássorozat első állomásán.

    Rendőrsorfal zárta le kedd délelőtt a Rákóczi utcát Galgagyörkön, úgy tűnt, hogy elsősorban a sajtó helyszíni bizonyítási eljárás hírére összegyűlt képviselői elől. A kommandósokból és rohamrendőrökből álló sorfalon túl tucatnyi rendőrautó állt, az [origo] tudósítóinak érkezésekor éppen kutyákkal vonultak fel a rendőrök. Kedden délelőtt itt folyt a helyszíni bizonyítási eljárás a hat halálos áldozatot követelő romák elleni támadássorozat ügyében. A Pest megyei településen két évvel ezelőtt lőttek rá három romák lakta házra, az egyik gyanúsított, K. Árpád erre vonatkozó vallomását igyekeztek rekonstruálni a rendőrök. Az MTV Híradója szerint K. Árpád beismerte, hogy több roma házára is rálőtt.

    Az utcában a bizonyítási eljárás ideje alatt az újságírókon és a rendőrökön kívül nem nagyon lehetett másokat látni - jelentette az [origo] tudósítója a helyszínről. Mint utóbb kiderült, a reggel kilenc órakor érkező rendőrök minden helyi lakost arra kértek, hogy maradjanak házaikban. Az utcába ez után érkezőket igazoltatták, majd le is zárták az utcát - mondta az [origo]-nak egy középkorú férfi, aki az egyik olyan házban lakott, amelyre két éve rálőttek az elkövetők.

    Minden ház előtt rendőr

    "Normálisan lezajlott, a váci kapitányság vezetője normális hangnemben megkért, hogy szóljak mindenkinek, hogy maradjanak bent a házakban és a kutyákat se engedjék ki" - mondta egy másik férfi, aki Imre néven mutatkozott be és azt mondta, ő a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke.

    A valamivel 12 óra után befejeződött rendőrségi vizsgálatot követően több helyi lakos azt mondta az [origo]-nak, hogy a gyanúsítottakat rendőrségi terepjáróval vitték körbe a településen, többen többüket is látni vélték a kocsikban. "Majdnem minden kapu előtt álltak kettesével" - mondta a rendőrök távozása után a középkorú cigány férfi. "Legalább hat terepjáróval mentek fel a dombra" - mutatott az utca mögötti domboldalra - "minket a rendőrök nem kérdeztek, nem jöttek be a házakba sem".

    Úgy alszunk, mint a nyulak

    A férfi szerint a két évvel ezelőtti támadások óta valamennyire megnyugodtak az emberek, de "azóta úgy alszunk, mint a nyulak, fél szemmel". Hasonló atrocitások ugyan nem érték őket azüta, de "soha nem lesz megnyugvás, ha a tetteseket is találták meg, olyan ez mint a gomba, mindig nő helyette új".

    "Itt semmi nem történt a támadások után" - mondta ingerülten a sörétnyomokkal legjobban tarkított házban lakó középkorú asszony. Egy hónapig az utca két végén valóban ott állt néha egy-egy rendőrautó, de csak elvétve lehetett azokat látni "nem tudom hogy ezek a bokorba álltak vagy hol" - mondta a nő , aki szerint segítséget ő sem az önkormányzattól, sem pedig a cigány kisebbség képviselőjétől nem kapott.

    Egy gyanúsított vallomását rekonstruálták

    Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője korábban azt mondta, hogy a romák elleni bűncselekmény-sorozat elkövetésével vádolt K. Árpád gyanúsított vallomását rekonstruálják a településen. A szóvivő szerint a nap folyamán közleményben adnak tájékoztatást.

    A Magyar Nemzet kedd reggel azt írta, hogy a rendőrség különleges biztonsági intézkedésekkel készül az akciókra. A RomNet.hu korábban arról írt, hogy a bűncselekmény-sorozat ügyében részletes rendőrségi terv készült a helyszíni bizonyításokról, arról, miként szállítják az előzetes letartóztatásban lévő négy gyanúsítottat a helyszínekre, illetve hogyan oldják meg az érintett falvak részleges kiürítését.

    Mint írták, a helyszíni bizonyítás során kiüríthetik az egyes érintett településeket, illetve kordonokkal és rendőrsorfallal zárhatják le a bűncselekmények helyszínét. A RomNet szerint ahhoz, hogy a rendőrség sikeresen végre tudja hajtani ezeket a nyomozástechnikai lépéseket, részben ki kell üríteni az érintett településeket; kordonokkal és rendőrsorfallal zárják majd el az egykori bűncselekmények helyszíneit.

    A Pest megyei Galgagyörkön 2008. július 21-én, kevéssel éjfél után lőttek rá három, romák lakta családi házra, és a nyomozás eddigi adatai szerint ez volt a kilenc támadás első állomása.

    A romák elleni támadássorozat kapcsán a Nemzeti Nyomozó Iroda kilenc bűncselekmény ügyében indított eljárást: 2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon történt támadás. November 3-ára virradóra Nagycsécsen Molotov-koktélt dobtak és rálőttek két házra, a támadásban egy 43 éves férfi és testvére, egy 40 éves nő meghalt. December 15-én Alsózsolcán egy férfit lőfegyverrel életveszélyesen megsebesítettek.

    2009. február 23-án Tatárszentgyörgyön Molotov-koktélt dobtak egy házra, majd a tűz elől menekülő 27 éves apát és ötéves kisfiát agyonlőtték, 6 éves kislányát súlyosan megsebesítették. Április 22-én Tiszalökön agyonlőttek egy férfit, majd augusztus 3-ára virradóra Kislétán egy anyát öltek meg sörétes fegyverrel, 13 éves lányát életveszélyesen megsebesítették.

    A bűncselekmény-sorozattal gyanúsított négy férfit 2009 augusztus 21-én fogta el a Nemzeti Nyomozóiroda terrorelhárító szolgálata.

    Az egyik gyanúsított beismerte, hogy rálőtt a romák házaira

    K. Árpád, a romák elleni támadás fő gyanúsítottja beismerte a galgagyörki helyszíni kihallgatáson, hogy 2008. július 21-én éjszaka puskával rálőtt több, cigány családok által lakott házra. K. Árpád megmutatta a nyomozóknak azt is, hogy társával együtt honnan tüzelt az épületekre. A rendőrök az egész környéket lezárták, még a település határában lévő dombokra sem engedtek fel senkit. A férfi egy hatástalanított puskával megmutatta a nyomozóknak azt is, hogy társával együtt honnan és hogyan tüzelt az épületekre. Azt azonban tagadta, hogy bárkit is meg akart volna ölni.

    A szerkesztőség véleménye

    Köztudomású, hogy a romák elleni támadássorozat kapcsán a Nemzeti Nyomozó Iroda kilenc bűncselekmény ügyében indított eljárást, ezek:

    2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon történt támadás. November 3-ára virradóra Nagycsécsen Molotov-koktélt dobtak és rálőttek két házra, a támadásban egy 43 éves férfi és testvére, egy 40 éves nő meghalt. December 15-én Alsózsolcán egy férfit lőfegyverrel életveszélyesen megsebesítettek. 2009. február 23-án Tatárszentgyörgyön Molotov-koktélt dobtak egy házra, majd a tűz elől menekülő 27 éves apát és ötéves kisfiát agyonlőtték, 6 éves kislányát súlyosan megsebesítették. Április 22-én Tiszalökön agyonlőttek egy férfit, majd augusztus 3-ára virradóra Kislétán egy anyát öltek meg sörétes fegyverrel, 13 éves lányát életveszélyesen megsebesítették.

    Csendesen jegyzem meg, mint kételyt, mely foglalkoztatja az itt élőket, valamit a Roma Polgárjogi Mozgalmat, hogy

    • a gyanúsítottak mindegyike kapcsolatban áll a szórakozóhellyel, ott dolgoztak, és
    • elfogásuk után több olyan fegyvert is megtaláltak az üzletben, amelyeket a gyilkosságok során használtak.

    Ezek a fenti kételyeinket támasztják alá, miszerint, bár, talán azok a rács mögött vannak, akik a szörnyűséget elkövették, és reménykedünk, hogy e tettükért legalább olyan mértékű ítéletet kapnak, mint az Olaszliszkai elkövetők, azonban a háttér koránt sincs számunkra megnyugtatóan felderítve.

    Hiszen nyílt titok, hogy a rendőrség és a titkosszolgálat viselkedése az alatt a 20 hónap alatt amíg ez a rémálom, a romák levadászása folyt több alkalommal is lehetősége lett volna a közbe lépésre. Utalni kívánok a Tatárszentgyörgyi eseményre, mely az ORFK vizsgálata szerint is elmarasztalta a rendőröket. Tehát megfogalmazódhat a rendőrség és a titkosszolgálat érintettsége? Nem? Ezért én mint az áldozat és családjának barátja nagyon kíváncsian várom a nyomozás végeredményét.

    Vagy például, megemlíthetem a feltételezett tettesek hivatalos jövedelmi viszonyai és a tényleges életvitelükhöz szükséges jövedelem közti feltűnő aránytalanságot. Az ironikusnak ható válasz lehet, hogy ők is bodzáztak? Ebben, az ügyben véleményem szerint helyén volna egy vagyonosodási vizsgálatnak. Ez talán választ adhat arra a kételyre, hogy volt – e terepjáró vagy sem. Hiszen a helyszíneken a bűncselekmények időpontjában a szemtanuk szerint volt, illetve több helyszínen is láttak terepjárót, terepjárókat, de a hivatalos közlemények szerint ezek nem léteznek, illetőleg a fegyverek vásárlására mely valljuk be nem olcsó kínai tömegcikk, és beszerzésüket sem lehet megoldani a sarki fűszeresnél, vagy a bevásárló központokban. Szkeptikusan fogadom azt a nyomozó hatóság által közölt információt, hogy a fegyvereket egy vadásztól szerezték betörés által. A húsz hónapnyi ámokfutást szociális segélyből és alkalmi kiskönyvvel végzett munkabérből finanszírozni nem hinném, hogy lehet.

    Utalni kívánok a sajnálatos tragédiákra Szögi tanár úr, illetve Marian Cosma ügyekre, ahol a jelenlegi közvéleményben az elkövetők nemzetisége kapcsán jól tapasztalható cigányellenesség. Most akkor felteszem a kérdést: A cigányok legyenek magyarellenesek, a fogat fogért elv alapján. Hiszen tudjuk jól, hogy ez a választási kampány téma. Az egyik párttól a másik pártig ez a csatába hívó szó.

    Ha eszkaláljuk a szemben állást, akkor az előbb utóbb beláthatatlan következményekkel járhat. Puskaporos hordón ülünk mindannyian és én úgy vélem, hogy a gyújtózsinórt több helyen meggyújtották. Elég, ha utalok a Fidesz rezervátumőre tisztségét betölteni kívánó prominens személyére, vagy az alelnökének minap Tiszavasváriban tartott narancsos kampánybeszédére, illetőleg a sikeres radikális párt mely nem kíván elhatárolódni a terrorizmus eszméit éltető csoporttól vezérgondolataira, és végül, de nem utolsó sorban a szegfű kíséretében bejelentett rassz alapú bűnügyi nyilvántartásról, hogy csak a nagyobb pártokat említsem.

    Borsi Gyula

  • Innen - onnan
    2010-03-02 10:56:44

    Romagyilkosságok: a helyszínen ellenőrzik K. Árpád vallomását

    Megkezdődött a helyszíni bizonyítási eljárás a hat halálos áldozatot követelő romák elleni támadássorozat ügyében kedden; elsőként a Pest megyei Galgagyörkön rekonstruálják a két évvel ezelőtti fegyveres támadást.

    Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője az MTI-nek elmondta: a bűncselekmény-sorozat elkövetésével vádolt K. Árpád gyanúsított vallomásának rekonstruálása zajlik jelenleg Galgagyörkön.

    A Pest megyei településen 2008. július 21-én, kevéssel éjfél után lőttek rá három, romák lakta családi házra, és a nyomozás eddigi adatai szerint ez volt a kilenc támadás első "állomása". A szóvivő azt mondta, a nap folyamán közleményben adnak tájékoztatást.


    Megszűnhet a napszámosok foglalkoztatása!

    Több tízezer alkalmi munkás foglalkoztatása, több ezer napszámosnak munkát adó mezőgazdasági üzem, gazdaság kerülhet veszélybe április 1-jétől. Ugyanis betarthatatlan az ekkortól hatályba lépő, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény, hívja fel a figyelmet a Szabad Föld Online-hoz eljuttatott közleményében a Magyar Agrárkamara és a FruitVeB, Magyar Zöldség- Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

    Csaknem két év egyeztetése után tavaly év végén fogadta el az Országgyűlés az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényt. Ennek egy része vonatkozik a növénytermelésre, ahol a mezőgazdaságban a legtöbb – évente megközelítően százezer fő – alkalmi munkást foglalkoztatnak. A törvény előkészítése során azonban úgy tűnik hiába folyt több hónapon keresztül egyeztetés a kormány, az egyes minisztériumok és a szakmai szervezetek között, mert a törvényben nem, vagy csak kis részben vették figyelembe azokat a felvetéseket, melyeket például a Magyar Agrárkamara, a FruitVeB, illetve más szakmai szervezetek képviseltek. A Magyar Agrárkamara és a FruitVeB szerint a törvény hibái a most készülő kormányrendeletre is rányomja bélyegét. Többségében azért, mert nem vették figyelembe a szakmai szervezetek ajánlásait. Holott a Magyar Agrárkamara már tavaly nyáron, illetve szeptemberben ezekről a problémákról levélben tájékoztatta Bajnai Gordon miniszterelnököt, Gráf József agrárminisztert, Herczog László munkaügyi minisztert, Oszkó Péter pénzügyminisztert. Hiába.

    Emiatt fordulhatott az elő, hogy áprilistól, a törvény tervezetett hatályosulásától számottevően megnehezül, illetve a növénytermesztés esetében el is lehetetlenülhet az alkalmi munkavállalók foglalkoztatása. Holott a jogalkotók alapvetően azért készítettek e kérdésről új törvényt, mert a régebbi, ezt szabályozó Alkalmi Munkavállalói könyvről szóló jogszabály is sok konfliktussal volt terhelt..

    Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy az eddigieknél is bonyolultabb lett az alkalmi munkások foglalkoztatásával kapcsolatos adminisztráció. Életszerütlen és kivitelezhetetlen, hogy egy emberről legalább 25-30 adatot kell a munka megkezdése előtt foglalkoztatási szerződésben rögzíteni, majd azokat a munkakezdés előtt elektronikus formában a hatóságoknak be is kell jelenteni. A növénytermesztésben az alkalmi munkásokat olyan munkacsúcsok idején foglalkoztatják, mint például a hibridkukorica címerezése, vagy a kertészeteknél a gyümölcsszedés, metszés, amikor esetenként akár több száz alkalmi munkás foglalkoztatása szükséges. Ekkora mennyiségű adminisztráció lehetetlen reggel munkakezdésig, tekintve, hogy e munkáknál nagy a fluktuáció, napról napra változik a napszámosok személye.

    Egy másik példa a hibákra: a jogszabály előírja – holott ennek eltörlését még a törvény elfogadása előtt minden fórumon javasolta a szakma -, hogy agrárüzemenként egy évben maximum 10 ezer munkaórában foglalkoztathatnak alkalmi munkásokat. Holott például egy hektár hibridkukorica kézimunkaigénye – a gépesítés itt lehetetlen – eléri az 1500 órát. Azaz egy nagyüzem ennek alapján évente alig hat hektár művelésére vehetne fel alkalmi munkást, szemben a ténnyel, hogy akár több száz hektárnyi a vetőmagtermesztésre felhasznált területe. De a munkaidő korlát előírása a gyümölcsösben is óriási gondot jelent, hiszen ott 1000-1500 az egy hektárra szükséges kézimunkaerő igény. Itt maximum 10 hektáros gyümölcsöst lehet a törvény szerint alkalmi munkásokkal műveltetni. De említhetnénk szélsőséges példaként a hajtatott zöldségeket is, ahol 4000 óra/ha a kézimunka-igény.

    A jogszabály egyáltalán nem segíti a munkaügyi előírások betartását. Belátható, hogy 2010. április elsejétől a szigorodó és ésszerűtlen előírások miatt a termelők
    kiszolgáltatottsága fokozódik, a munkaügyi ellenőrzések okán több százezer forintos büntetés kifizetése mellett a gazdaságok a munkaügyi előírások megszegése miatt elveszíthetik nemzeti és uniós támogatáshoz való jogosultságukat.

    Az agrárszakma a leghatározottabb mértékben elutasítja, és elfogadhatatlannak tartja a jelenleg is kiélezett helyzet fokozását azért is, mert mindez a szakma válságának további elmélyülését eredményezheti. Emiatt ráadásul több tízezer ember alkalmi foglalkoztatása kerül veszélybe, amellett, hogy a feketegazdaság tovább növekedhet.

    Minderre a Magyar Agrárkamara és a FruitVeB Magyar Zöldség- Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács hívta fel a figyelmet és kérték a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot hogy a szakma egyetértése nélkül a rendelet ne kerülhessen kihirdetésre.

    O. Horváth György



    Gyilkossági helyszínek újrajátszva - Magyar Nemzet

    Várhatóan kedden kezdődik a hat halálos áldozatot követelő romagyilkosság-sorozat nyomozásában a helyszíni bizonyítási eljárás - tudta meg a Magyar Nemzet.

    10. 33 Megkezdődött Galgagyörkön a helyszíni bizonyítás a romagyilkosságok ügyében

    Kedden kora délelőtt megkezdődött Galgagyörkön a helyszíni bizonyítási eljárás a romák elleni támadássorozat ügyében. Az első helyszínen megpróbálják rekonstruálni az egyik gyanúsított által elmondottakat.

    Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője a Független Hírügynökségnek elmondta, hogy Galgagyörkön megkezdődött az egyik gyanúsított vallomásának rekonstruálása a bizonyítási eljárás részeként. A részletekről később közleményben tájékoztat az NNI. A helyszínen megfelelő és szakszerű rendőri biztosítás mellett dolgoznak az NNI munkatársai -

    tette hozzá a szóvivő.

    Mint a Független Hírügynökség már hírül adta, a hat halálos áldozatot követelő támadássorozatban a galgagyörki volt az első, még 2008 júniusában. Egyik éjjel három házra lőttek rá a támadók, 14 lövést adtak le. Az épületekben összesen 18-an voltak, de itt még senkinek sem esett baja. 2008 novemberében két ember halt meg, amikor Molotov-koktélt dobtak, és rálőttek két család házára éjszaka Nagycsécsen. Tavaly februárban egy ötéves kisfiút és édesapját lőtték agyon Tatárszentgyörgyön, áprilisban pedig késő este saját háza előtt egy autójához tartó, éppen munkába induló férfit Tiszalökön. 2009 nyarán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kislétán saját otthonukban lőttek rá sörétes fegyverrel egy anyára és kislányára; a 45 éves asszony meghalt.

    További négy helyen nem volt halálos áldozat: 2008 augusztusban, Piricsén szintén romák lakta házakra lőttek, egy ember sérült meg. Szeptemberben, Nyíradonyban történt hasonló eset, de nem volt sérült. Szeptember végén Tarnabodon Molotov-koktélokkal és lőfegyverekkel vettek tűz alá három házat, de akkor sem sérült meg senki. Alsózsolcán két emberre lőttek rá december közepén a házuk udvarán, egyikük megsérült.

    A sorozatgyilkosság gyanúsítottait, négy embert 2009 augusztusában fogták el kommandósok és nyomozók egy debreceni szórakozóhelyen. Tanúként kihallgatták a helyen rendezvényszervezőként tevékenykedő nőt és egy másik embert is. A Perényi 1 nevű szórakozóhelyen egy hátsó raktárhelyiségben megtalálták a gyilkosságoknál használt fegyvereket is. A gyanúsítottak között van egy volt zenész és egy volt katona is, a gyanúsítottak közül ketten testvérek. Mindannyian előzetes letartóztatásban vannak azóta.

    - Független Hírügynökség - SZON

  • Választás 2010
    2010-03-02 06:01:02

    A Pilvax közben ünnepelne az MSZP

    A Magyar Szocialista Párt 2010. március 15-én a Pilvax közben, szabadtéren tartja meg a nemzeti ünnep tiszteletére rendezett országos nagygyűlését.

    "Az eseményen, amely Budapesten az V. kerületben, a Kammermayer Károly téren a Városház utca, a Pilvax köz és Gerlóczy utcák sarkán kerül megrendezésre, beszédet mond Mesterházy Attila a demokratikus oldal, az MSZP miniszterelnök-jelöltje. A rendezvényre az MSZP várja a magyar demokratikus oldal minden szimpatizánsát az ország és Budapest minden részéről. A rendezvény bejelentése az illetékes hatóságok felé 2010. március elsején megtörtént. A rendezvény tervezett kezdési időpontja 2010. március 15. 15 óra."


    Schiffer András az LMP-ről, a romák integrációjáról, Paksról

    Kimaradni a szekértáborharcból

    Az LMP listavezetője, Schiffer András szerint nincs civil én és párt én: „az LMP-t azért hoztuk létre, hogy legyen egy olyan politikai szereplő Magyarországon, amely nem szakad el a társadalmi önszerveződésektől”.

    Nem hátrány a kampányban, hogy nincs miniszterelnök-jelölt, azaz a pártot megszemélyesítő vezető?

    – Az LMP-nek van országos listája, listavezetője és szóvivői. Eleve nem akartunk vezérelvű pártot. Parlamentbe készülünk, nem kormányra, ezért nem állítottunk miniszterelnök-jelöltet.

    – Fontos témájuk a pártfinanszírozás átalakítása, de ez kétharmados kérdés. Hogyan lehet más a politika, ha mindig van valaki, aki nem akarja, hogy más legyen?

    – Nem csak az ellenzék akadályozta, hogy a pártfinanszírozási reform megvalósuljon. Az MSZP-ben komoly csoportok ellenérdekeltek a megvalósításban, sokan jól élnek ott is e zavaros helyzetből. Ami most a fővárosnál történik, nem pusztán Hagyó Miklósról szól. Itt korántsem csak arról van szó, hogy a két nagy párt nem tudott megegyezni. Ezzel nem mentem fel a Fideszt, decemberben ők torpedózták meg a pártfinanszírozás rendezését. Az biztos, hogy a mi frakciónkban nem lesznek olyanok, akik ellenérdekeltek a változásban. Az LMP egyébként abban is különbözik a most parlamentben lévőktől, hogy a többi párthoz való viszonyainkat nem terhelik azok a háborúk, amelyek megmérgezték a közéletet az elmúlt húsz évben. Mi ezekből a XX. századi sérelmeken alapuló szekértáborharcból tudatosan kimaradtunk, és ki is akarunk maradni. Nem vagyunk ellenséges viszonyban azokkal, akikkel adott esetben alkudozni kellene kétharmados ügyekben.

    – Az államfő felkérésére megalakult Bölcsek Tanácsa arra a megállapításra jutott, hogy nem kell mindenáron erőltetni a roma gyerekek elkülönítésének felszámolását. Ha ebben nincs társadalmi konszenzus, akkor inkább az iskolák közötti különbségeket kell csökkenteni. Ez, magyarul, jó minőségű, de elkülönülő cigány iskolákat jelentene. Egyetértenek a javaslattal?

    – A felelős politika egy nagyon finom egyensúly fenntartását kívánja. Nem lehet együtt élni azzal, hogy etnikai alapon vagy akárcsak jövedelmi szint alapján gyerekek gettókba szoruljanak. Ez a történet egyik fele, de a másik fele az, és ennyiben értek egyet az idézett megállapítással, hogy a tanulságot le kell vonni az elmúlt évek politikájából, mert ha tűzzel-vassal próbálják megvalósítani a szegregáció felszámolását…

    – Ami azért erős túlzás…

    – …ezt úgy értem, hogy adminisztratív úton akarják egy közösségben kierőszakolni az integrációt, miközben nem veszik tekintetbe a leszakadó alsó középréteget és annak frusztrációit, félelmeit, kilátástalanságát, akkor az egyébként jó szándékú törekvés is kontraproduktív lesz. Az LMP szeretné, ha a deszegrációs folyamatokat olyan segítő-fejlesztő munkahelyek (pszichológusok, konfliktuskezelő szociális munkások) létesítése kísérné, amelyek hozzájárulhatnak a tanulást támogató légkör kialakításához. A szélsőjobboldal megerősödésében keményen benne van, hogy amikor felülről, civilizatorikus dühvel támadnak rá az alsó középre, akkor az ellenállást vált ki. Ugyanakkor egy tanulmány szerint a deszegregált iskolákban a jobb helyzetben lévő gyerekek teljesítménye nem romlik, ellenben a szegénysorból származók teljesítménye és önképe javul. A szegregáció felszámolásának tehát nincs alternatívája, de ahhoz, hogy odáig el lehessen jutni, hosszú és türelmes folyamatra van szükség.

    – És amíg nincs társadalmi konszenzus az integráció fontosságáról, addig mi lesz a most iskolás gyerekekkel?

    – Ezzel nem azt akartam mondani, hogy a programot parkolópályára kell állítani. Azt állítom, hogy a gyermekeik oktatási esélyeit féltő alsó középrétegek érzékenységét figyelembe véve olyan „újiskola-megegyezéssel” érdemes előállni, amelynek szerves része az elkülönítés elleni küzdelem, illetve az egyéni fejlesztés és a tanulást támogató légkör előtérbe helyezése.

    – Ez a fontolva haladás jellemző arra is, hogy miközben az LMP ellenzi a szociális kártyát, az országos lista ötödik helyén az a polgármester áll, aki a még szigorúbb, ha tetszik, szegényellenesebb monoki modell, a segélyért közmunka elv támogatója?

    – Ivády Gábor és a képviselő-testület soha nem állt ki a szociális kártya mellett, sőt nagyon határozottan tiltakoztak ellene.

    – A település hozott egy rendeletet, amely pont olyan volt, mint a monoki, még az ombudsman is tiltakozott miatta.

    – A monoki rendelet hatására anno a testület – az LMP megalakulása előtt – hozott egy olyan rendeletet, amely nem egyezett meg a monokival, soha nem lépett hatályba, és soha nem alkalmazták. Azért tették, hogy felhívják a figyelmet a problémára, majd megoldási javaslatként letettek az asztalra egy törvénymódosító javaslatot. A közmunka azonban valóban nem megoldás. Sajnálatos, hogy nem volt politikai akarat a többi lépés megtételére, amelyek a továbbképzésekről és az élőmunka terheinek csökkentéséről szoltak volna, hiszen csak ezzel együtt lett volna teljes a kitalált rendszer. Ivády most annak a pártnak a társadalompolitikáját képviseli, amely egyedüliként szállt szembe a szegényellenes szociális kártya koncepciójával.

    – Ide kívánkozik, hogy heves vita alakult ki egy blogon arról, hogy amikor egy népszerű szórakozóhelyre nem engedtek be romákat, akkor a perben ön ügyvédként a szórakozóhelyet védte.

    – Szégyenletes és aljas, hogy egy jogállamban magukat liberálisnak nevező emberek egy ügyvédet az ügyfele magatartása alapján próbálnak megítélni, besározni. Aki gyilkost véd, az maga is gyilkos? Az ügyfelemet amúgy a bíróság nem marasztalta el etnikai diszkrimináció miatt, a jogsértés nem faji alapú volt, egyébként pedig ügyfelem soha semmilyen diszkriminatív intézkedést nem tett. Az ügyvédség szakma. Ezzel együtt, ha kiderülne, hogy egy ügyfelem konkrét utasítást adott, hogy romákat ne engedjenek be, akkor én abban a pillanatban megszüntetem a szerződésemet. De nem volt ilyen utasítás.

    – A legfontosabb zöldügyekben nem ismert a párt véleménye. Ott van például Paks: bővíteni vagy sem?

    – A válságból olyan irányba kell mozdulni, amely a foglalkoztatási krízisből is kivezet, és fenntarthatóbb pályára teszi a gazdaságot. Ez zöld munkahelyek létesítésével érhető el. Azokat az ágazatokat kell megerősíteni, amelyek a fenntarthatóságot szolgálják, ilyenek például az épületfelújítási programok. Az agrártámogatási rendszer megváltoztatásával azt szeretnénk elérni, hogy a legképzetlenebbek visszataláljanak a munkaerőpiacra. Ennek a zöldfordulatnak lenne része az adórendszer átalakítása: a nagyobb fogyasztásra és környezetterhelésre nagyobb adót szabnánk ki.

    – És megújítanák Paksot?

    – Újabb atomerőmű létesítése, működtetése iszonyúan drága, túl a környezeti kockázatokon. Az LMP megengedhetetlennek tartja, hogy a több generációt érintő energiastratégiai döntéseket egy pár oldalas papiros alapján, átláthatatlanul, társadalmi vita nélkül hoz meg a parlament. Nyilvánvaló, rövid távon az atomenergiát kiváltani nem lehet, de abban hiszünk, hogy hatalmas megtakarítást lehetne elérni energiatakarékosságban. És hiszünk a sok lábon álló, decentralizált energiarendszerben. Azt szeretnénk, ha egyre több olyan helyi közösség alakulna ki, amely önfenntartó energiaszempontból. Ezzel hosszú távon ki lehetne váltani részben a fosszilis, részben a nukleáris energiát. Még egyszer: nyilvánvalóan hosszú távról beszélek.

    – Lokátor vagy bazsarózsa? Civilként csak a virág számít, a Parlamentben az ország védhetőségét is mérlegelni kell.

    – Nincs civil énem és pártos énem. Az LMP-t azért hoztuk létre, hogy legyen olyan politikai szereplő Magyarországon, amely nem szakad el a társadalmi önszerveződésektől. A lokátorral kapcsolatban az elsődleges kérdés, amit állampolgárként és politikusként egyaránt felteszek: szükség van-e rá bármelyik dombon? És nem 1995-ben, amikor ez a történet elindult, hanem most, amikor a déli szomszédaink között is NATO-tagállamok vannak, s nincs délszláv háború.

    – Szerbia még nem tagállam, és ha nem lenne szükség a lokátorra, akkor a NATO ezt bizonyára jelezte volna már.

    – Ebben nem vagyok biztos. Azok a szempontok, amelyek miatt követeltük, hogy a Zengőre ne építsünk semmit, továbbra is érvényesek. Szomorú bizonyítványa a politikai kultúrának, ha a bazsarózsákkal el lehet viccelni azt, hogy van egy európai védelmet élvező természetvédelmi terület, és Magyarország azon mégis építkezne. Ez megengedhetetlen.

    – A Tubest is ellenzik?

    – Lehetett tudni, hogy ha egy kétszázezres város párkányára fölraknak egy lokátort, az nem fog a helyieknek tetszeni.

    – Az LMP egyik legnehezebb feladata az ismeretlenségből való kitörés. A kampány fő témáihoz, mint pél dául a nyugdíjvita, mégsem szól hozzá.

    – Véget kell vetni a nyugdíjak szavazatszerző rángatásának. Bizonyos korrekciókkal támogatjuk a svéd modellt. A legfontosabb, hogy a következő nemzedéknek is legyen kifizethető nyugdíja. Mi az alacsonyabb nyugdíjakat jobban emelnénk.

    – Így távol kerülünk a svéd modelltől, ami befizetésarányos. A kábítószer-szabályozásról azt mondta, jelentős változásra nincs szükség.

    – Nem szeretnénk, hogy középiskolás gyerekeket hurcoljanak el rendőrök, és nem gondoljuk, hogy a drogfogyasztás kriminálpolitikai eszközökkel visszaszorítható. Az ártalomcsökkentést helyeznénk előtérbe, és a dekriminalizációt tartjuk járható útnak.

    – Az LMP szeretne megnyerni liberális szavazókat is, akik számára ez fontos emberi jogi kérdés.

    – A drogpolitikát alapvetően nem emberi jogi, hanem társadalompolitikai kérdésnek tekintjük. Emberi jogi kérdés például az, hogy miként bánhatott el úgy a rendőrség 2006 őszén a tüntetőkkel, ahogyan elbánt, vagy az, hogy állampolgári jog-e a lakhatás.

    – A melegek esetében is tévedés emberi jogi kérdésről beszélni?

    – Az állampolgári egyenjogúság mindenkire kiterjed, a meleg közösség emancipációja többé-kevésbé – legalábbis a jogrendben – megtörtént. A munkahelyi diszkrimináció azonban mindennapos probléma, s ez természetesen emberi jogi kérdés. Az LMP elkötelezett valamennyi társadalmi csoport jogegyenlősége mellett, és nyitott az érintett érdekvédelmi szervezetek javaslataira. Ugyanakkor tudatosan tartózkodunk attól, hogy az úgynevezett szimbolikus kérdésekben keresztes háborút szítsunk.

    Vélemény

    Hát szépen beszél az biztos, nekem úgy tűnik mindenkinek meg akar felelni. Persze mi mást tehetne, ha nem akar ellenségeket, ugyanakkor szeretne bejutni a parlamentbe. Aztán ott is csak az állandó megfelelési kényszer uralná a pártját. Az éppen kormányon levőt támogatná, néha beiktatna egy kis látszat-tiltakozást, néhány értelmetlen, súlytalan indítványt... Lássák a választók: Ők Mások...
    Megemlíti a 2006-os rendőri brutalitást, de nem ítéli el (legalábbis a cikkben).
    Megemlíti a lakhatást, de nem tartja felelősnek a bankokat a sok rosszhiszemű vagy dilettáns szerződésért. Vagy mert behajtócégeknek adják át a bedőlt hiteleket, nehogy bepiszkolódjon a kezük.
    Legyen is szegregáció meg nem is. Nem tudom a gyermekeinek hány deviáns viselkedésű osztálytársa van. És ez nem romakérdés!


    Még hogy civakodnak a pártok?! Ugyan azt ígérik

    Adócsökkentést és a foglalkoztatás bővítésének kiemelt kezelését ígérik a pártok a választási kampányban; Bajnai Gordon miniszterelnök is ezt javasolta a múlt hétfői parlamenti beszédében a következő kormánynak és a parlamentnek. A politikus "nyitott kapukat dönget", hiszen a pártok programjai és vállalásai is ezeket a célokat tartalmazzák.

    A miniszterelnök a múlt hétfői beszédben azt javasolta a következő kormánynak és parlamentnek, lépjen meg adó- és járulékcsökkentést, és ezt elsősorban a munka terheinek csökkentése érdekében tegye. A kormányfő három nemzeti cél kitűzését is felvetetette: elsőnek az euró bevezetését Magyarországon, másodiknak a foglalkoztatás bővítését, a harmadiknak a gyors gazdasági növekedés beindítását jelölte meg.

    Orbán Viktor, a Fidesz elnöke február 5-én - amikor leszögezte, hogy a következő kormánynak a nemzeti ügyek kormányának kell lennie - az első és legfontosabb nemzeti ügynek a gazdaság talpra állítása mellett a munkahelyteremtést, az egészségügyi rendszer megmentését, a közrend és a szociális biztonság helyreállítását nevezte.

    A Fidesz eddigi nyilatkozatai alapján a munkahelyteremtéssel kapcsolatban a fő célkitűzése: tíz év alatt egymillió új, legális munkahely létrehozása; a pártelnök ezzel összefüggésben egy interjúban azt mondta, nem lepődne meg, ha ez tíz évnél hamarabb is sikerülne.

    A munkahelyteremtés kapcsán a Fidesz-elnök beszélt arról is, hogy az állam által megrendelt munkák kifizetését - amely ma 90-120 nap körül van - meg kell próbálni lecsökkenteni 30 napra, később pedig 8 nap körüli határidőben kell maximálni.

    A Fidesz nagyarányú adócsökkentésre készül, és úgy tűnik, letette a voksot a családi típusú adózás mellett. Orbán Viktor szerint nem lehet egykulcsos az adórendszer, több kategóriára van szükség. A tervezett adócsökkentés mértékét firtató kérdésre Orbán Viktor úgy válaszolt: "nagyon, amennyire csak lehet".

    Az MSZP nyilatkozatai szerint tartja magát a kormányfő instrukcióhoz, miszerint a magyar gazdaság 2011 után 4 százalék körüli mértékben bővülhet, és ez alatt 2.000 milliárd forintnyi többletforrást kínál a közös tervekhez; ennek az összegnek egy szeletét a jövőre, vagyis a versenyképesség javítására és a növekedés fenntartására fordítsák; lépjenek meg adó- és járulékcsökkentést.

    Az MSZP tovább mérsékelné a munkavállalókat terhelő elvonásokat: négy év alatt összesen 4 százalékkal csökkenne a munkavállalók járulékterhe; évi 15 millió forint feletti jövedelem esetében 50 százalékos személyi jövedelemadó-kulcs bevezetését javasolja.

    Nemzeti feladatként támogatnák a hazai kis- és középesvállalkozásokat a munkahelyteremtés érdekében, 2012-ig legalább további 25 százalékkal csökkentenék a hazai szabályozásból adódó vállalkozói adminisztratív terheket.

    A szocialisták kulcskérdésnek tartják a szakképzés megújítását, az oktatás és a munkaerőpiac jobb összhangját a foglalkoztatottság bővítésében. Folytatnák a munkahelyteremtő és -megőrző programokat, például az Út a munkába programot; elindítanák a Munkaerőpiaci Mobilitást Segítő Alapot, amelynek forrását a Munkaerőpiaci Alapból biztosítják. A programból azok a munkavállalók kapnának támogatást, vagy azok után lenne igényelhető a támogatás, akik a lakóhelyüktől több mint 60 kilométerre tudnak munkát vállalni.

    Az MDF programjának, gazdaságpolitikájának leghangsúlyosabb eleme a munkahelyteremtés és az oktatás, ezért a párt kisebb, olcsó, tisztakezű államot hozna létre, amely ahelyett, hogy akadályozná, elősegíti a vállalkozók sikeres működését. Az MDF leszorítaná az újraelosztás, az államadósság mértékét, csökkentené a közkiadásokat.

    "A foglalkoztatás nemzetközi összehasonlításban kirívóan alacsony szintje a magyar gazdaság Achilles-sarka" - rögzíti a program, amely szerint cél a hazai foglalkoztatási ráta legalább 10 százalékos emelése; a párt egy évtized leforgása alatt érné el, hogy a munkaképes korosztályok legalább kétharmada szervezett, bejelentett munkából nyilvánosan elismert, adó alá vonható jövedelmet szerezhessen. A párt létrehozná a Munkaügyi és Oktatási Minisztériumot (MOM) és megreformálná az oktatás minden szintjét.

    Közteherviselési és adóreformot is végrehajtana az MDF: ha kiszélesíthető az adófizetők és közteherviselők köre, utána csökkenthető az egyéni adóteher. A párt eltörölné a minimálbér adómentességét, a minimálbért felemelné nagyjából ugyanekkora összeggel és "jelképes" 10 százalékos kulccsal megadóztatná. Az MDF a személyi jövedelemadó egyetlen kulcsa helyett stabilan alacsony adóéket tart kívánatosnak; az áfá-t idővel 20 százalékra csökkentené, annak kedvezményes kulcsát pedig 10 százalékra emelné.

    A Jobbik programjában az erős magyar gazdaságot jelöli meg célként. A program sarokpontjai: erős állam, az újraelosztás szerkezeti átalakítása; az államadósság terheinek csökkentése; hazai vállalkozások támogatása, munkahelyteremtés; helyi gazdaságok erősítése; "Válaszd a hazait!" mozgalom elindítása; új adózási és járulékfizetési irányelvek.

    A Jobbik azt ígéri: jelentős mértékben csökkenti a munkát sújtó adóterheket és járulékokat; a járulékcsökkentést követően az adózók körét szélesítik, egyúttal az adóelkerülést szigorúan szankcionálná.
    A párt ígéretei között szerepel: a munkabéreket terhelő elvonások típusának és mértékének jelentős csökkentésével a vállalkozói szektor bővítését és a gazdaság kifehérítését is el akarják érni.

    nol.hu


    MDF: lőszert szállított a Jobbik a Magyarok Nyilainak?

    Továbbra is várja Debreczeni József a Jobbik válaszát egyebek között arra: mi köze van a pártnak a terrorcselekményekkel gyanúsított Budaházy Györgyhöz. Az MDF képviselőjelöltje annak apropóján ismételte meg szombaton már közzétett kérdéseit, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn lőszerrel való visszaéléssel gyanúsította meg "R. Krisztiánt, aki sajtóértesülések szerint a Jobbik bicskei elnöke".

    Debreczeni József az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: "miután a parlamentbe igyekvő szélsőjobboldali párt két napja mélyen hallgat arról, hogy milyen kapcsolata van a terrorcselekményekkel gyanúsított Budaházyval", az MDF ismételten felszólítja a Jobbikot, hogy tisztázza, mi köze van Budaházy Györgyhöz, miről szól a Szegeden kötött együttműködési megállapodás, milyen kapcsolat van a Betyársereg, az azóta jogerősen feloszlatott Magyar Gárda, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Jobbik között.

    Debreczeni József választ vár arra is, hogy mi köze van a Jobbiknak Toroczkai Lászlóhoz, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnökéhez, a szegedi megállapodás kezdeményezőjéhez, a Magyarok Nyilait a nemzeti ellenállás katonai szárnyának kell-e tekinteni, miért vállal szolidaritást Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője és államfőjelöltje egy terrorcselekményekkel gyanúsított személy mellett, mi köze a Jobbiknak a kuruc.info-hoz és mit akar a Jobbik, terrorizmust vagy parlamentarizmust.

    A Központi Nyomozó Főügyészség vezetője, Keresztes Imre hétfőn jelentette be, hogy újabb gyanúsítottat hallgatott ki a főügyészség a Budaházy György-féle, terrorcselekmény elkövetésével gyanúsított csoport ügyében. A férfit, R. Krisztiánt lőszerrel visszaéléssel gyanúsította meg a főügyészség. A férfi megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy a Budaházy György vezette bűnszervezet egyik - gyanúsítottként már korábban eljárás alá vont - tagjának a 2009. március 30-ai kérésére, ismeretlen helyről, engedély nélkül 50 darab 9 milliméteres lőszert szerzett be, majd azokat 2009. április 7-én továbbadta az azokat nála megrendelő társának - állt Keresztes Imre tájékoztatásában.

    A Jobbik erre azt közölte: várja "az esetleges bizonyítékokat" a Magyarok Nyilai ügyével összefüggő gyanúsítással kapcsolatban. Tájékoztatásuk szerint a Jobbik bicskei elnöke arról tájékoztatta a párt Fejér megyei elnökét, hogy nincs köze a Magyarok Nyilaihoz.

    HVG.HU


    Fidesz: Teszünk a fejetekre!

    Négyévente, a választási kampányok idejére a pártok több-kevesebb meggyőződéssel, de zászlaikra tűznek valamiféle zöld programot, hogy aztán hatalomra kerülve vagy ellenzékben újabb négy évre elfeledjék ilyen irányú jelszavaikat.

    A közvélemény-kutatások alapján kormányzásra készülő Fidesz sajtóosztályán megkeresésünkre azt válaszolták, pártjukból senki nem nyilatkozik ökopolitikai elképzeléseikről, azok elolvashatók Erős Magyarország című programjukban. Ebből a dokumentumból tallóztunk.

    "A Fidesz önálló, erős, kiszámítható, szavahihető, felelős, a helyi közösségekre támaszkodó környezeti politika kialakítását tűzi célul" - olvasható Felelősséggel a környezetünkért című fejezetének bevezető mondata. Környezetpolitikájukban központi helyet foglal el a magyar érdekek és értékek kialakításának óhaja, melyet a fenntartható fejlődés nemzeti stratégiájának átdolgozása jelent, ami magában foglalja az energiapolitikai, a megújuló energiaforrásokkal és a nagyvárosi levegőszennyezéssel foglalkozó stratégia megalkotását.

    A Fidesz e területen is "szemléletváltást" szeretne, vagyis a gazdasági szféra és a környezetvédelem együttműködésének erősítését tűzi zászlajára, munkahelyeket teremtve a környezetvédelmi háttéripar kiépítésével. Mindezt költségkímélő, gazdaságos módon kívánja elérni, az energiahatékonysági szempontok figyelembevételével.

    A környezetszennyezés ellen erős állami ellenőrzőrendszer kialakításával óhajtanak fellépni, amely idevágó jogszabályok megalkotásával, az előírtak szigorú betartatásával valósítható meg, méghozzá a jelenlegi bürokratikus ügyintézés kiiktatása révén- írják.

    A program szmog és parlagfűmentes övezetté álmodja Magyarországot ("szálljon fel a füst" városainkban), és jórészt uniós forrásokból minden magyar közösség számára lehetővé tennék a környezetkímélő szelektív hulladékkezelést. A károkozással szemben e téren is a legjobb a megelőzés, mint azt a program hangsúlyozza.

    Hangsúlyos a növény- és állatvédelem, különös tekintettel a veszélyeztetett fajokra, és természetesen a hazai vízbázis fokozott védelme is elsőrendű állami feladat. Az elképzelések között szerepel a Tisza szabályozására a reformkorban életre hívott, majd a Medgyessy-kormány által 2003-ban felújított Vásárhelyi-terv újragondolása, az elmaradt fejlesztések befejezése.

    A Fidesz ökopolitikájában kulcsszerepet kap a civil és zöld szervezetekkel való együttműködés, mi több, a párt e téren szerepet szán a helyi autonóm közösségeknek, az önkormányzatoknak is. Mindezek mellett a Fidesz élére kíván állni a megújuló energiaforrások elterjesztését célzó európai kezdeményezéseknek, olvashatók a konkrétumok nélküli dokumentumban.


    Mi a Fidesz titkos programja?


    Már csak a Fidesz az egyetlen nagy párt, amely nem állt elő
    saját programmal, így az fn.hu megpróbálta összeszedni
    a párt rejtegetett programjának főbb elemeit politikusainak
    nyilatkozataiból. Megbecsültök az egyes programelemek
    valószínűségét 1-10 ig, s egyben játékra is hívok mindenkie.

    1. Bevezetik a családi adózást

    A Fidesz sokáig bizonytalanságban tartott bennünket, hogy
    tervezik-e a családi adózás bevezetését.
    Orbán Viktor korábban azt mondta: az egykulcsos és családi adózás
    két versengő modell a pártban.
    Míg végül februárban a pártelnök úgy nyilatkozott a TV2-nek, hogy
    nem lehet egy kulcs, tehát több kategóriának kell lenni, mert
    azok, akik gyermeket nevelnek, nyilván ugyanolyan jövedelem
    után kevesebb adót kell hogy fizessenek.
    Azt persze még mindig nem tudjuk, hogy
    a családi adózás alatt a KDNP javaslatát kell érteni, vagy
    valami egészen mást.

    2. A nyugdíjprémium eltörlése

    A svéd modellel kapcsolatos szócsaták óta a Fidesz politikusai
    még inkább tartózkodnak attól, hogy nyugdíjkérdésben megszólaljanak.
    Ugyanakkor árulkodó, hogy a nyilatkozatok minden alkalommal a nyugdíjak
    reálértékének megőrzéséről beszélnek, s nem szólnak arról, hogy
    a gazdasági növekedéstől függően esetleg emelnék a nyugdíjak reálértéket
    – jóllehet erről szól a nyugdíjprémium intézménye.
    Másrészt csak akkor van az eltörlésnek pénzügyi értelme, ha
    növekedés 3,5 százalék feletti.

    3. Jelentős leépítések a közszférában

    Matolcsy György korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy c
    sökkenteni kell az állami feladatok számát, s ha
    sokkal kevesebb lesz az állami feladat, akár 25-30 százalékkal, akkor
    azt kevesebb ember fogja elvégezni.
    Matolcsy hozzátette: kell egy 2-4 éves átmeneti szakasz, amikor
    a közszférában foglalkoztatottak átterelhetők az újból lábra álló
    magánszférába, s megemlítette a részmunka, távmunka lehetőségét is.

    4. A szociális transzferek jelentős csökkentése

    Az állami újraelosztás radikális csökkentése, amelyet előirányoznak
    a Fideszben nagy tekintélynek örvendő gazdaságpolitikusok a
    "Jövőkép című tanulmányban,"(innen letölthető, pdf fájl)
    szükségszerűen veti föl a szociális transzferek - ilyen például
    a segélyek, vagy a családi pótlék, s még sok egyéb -
    csökkentésének a lehetőségét.
    (A már említett nyugdíjprémium is ebbe a körbe tartozik.)
    Matolcsy György az fn.hu-nak ki is mondta egy interjúban: e
    gy angolszász típusú modellben gondolkodik.
    Mint emlékezetes, a Fidesz regnálása alatt
    a családi pótlék reálértéke folyamatosan csökkent.
    Kérdés az is, hogy egyáltalán mi lesz a sorsa a családi pótléknak,
    ha a Fidesz kerül hatalomra; mennyiben gondolják majd úgy, hogy
    a családi adózás kiválthatja a családi pótlék intézményét.

    5. Általános adószintcsökkentés

    A Fidesz számos politikusa elkötelezte magát
    az általános adószint csökkentése mellett,
    Matolcsy György még az Alkotmányban is szerepeltetné, hogy
    az átlagos adószint nem léphet túl egy bizonyos mértéket.
    Ami ennél is több, hogy a már említett Jövőkép című tanulmányban
    ezt a célt egy koherens (ellentmondásmentesnek mondható)
    összefüggésrendszerbe helyezték.

    6. Új, vagyoni típusú adó(k) bevezetése

    Érdekes ellentmondás, hogy a Jövőkép című tanulmány szerint
    a foglalkoztatásra rakódó adó- és járulékterhek, valamint
    a jövedelemtípusú adók csökkentése, ezzel párhuzamosan viszont
    a vagyoni és forgalmi típusú adók emelése lenne kívánatos,
    ugyanakkor a Fidesz jelen álláspontja szerint pedig
    nem kell ingatlanadót bevezetni. Az origo információi szerint
    az ellentmondást Orbán Viktor úgy magyarázta, hogy
    a szakértők megfogalmaztak egy véleményt,
    de ők, mint politikusok másfajta döntést hoztak.
    Ezen politikai döntés azonban erősen megbontja
    a Fidesz közeli szakértők viszonylag ellentmondásmentes
    koncepcióját, ezért elképzelhető, hogy új, vagyoni típusú adók
    valamiféle új neveken mégiscsak fölbukkannak majd,
    ha a Fidesz hatalomra kerül.

    7. Pénz pumpálása a magyar/helyi/állami bankokba

    Orbán Viktor idei évértékelő beszédében a bankokat ostorozta, mert
    nem hitelezik a termelést, és hangsúlyozta, hogy saját lábára kell állítani
    a magyar gazdaságot.
    Hogy ennek mi a módja a Fidesz szerint, arra Matolcsy György adott választ
    korábban az fn.hu-nak adott interjújában.
    Mint mondta: az államnak érdeke, hogy
    megerősödjön a magyar tulajdonú pénzintézeti bankszektor.
    Az állam elvégezheti a megerősítést úgy, hogy maga alapít új bankot,
    támogatja a takarékszövetkezeteket vagy például az OTP-t


    2010. március 01. hétfő - Tiszalök

    "Tudom, hol lakol! Megdöglesz!

    Az aútődat és a lakásodat fel-gyújtom!

    Úgy jársz, mint Kóka Jenő!\"

    A mai napon a Tiszavsvári Rendőrkapitányságon

    az életveszélyesen  megfenyegetett

    parlamenti képviselő - jelölt Borsi Gyula

    megtette a  feljelentést. Ugyanilyen

    tartalmú fenyegetést kapott a Tiszalöki

    Kossuth Lajos Ált. Iskola igazgatója

    Kicsák Béla és az intézmény

    roma koordinátora Tóth Zoltánné
    is.


    2010. március 04. -én csütörtök 
    17 órától Tiszavasváriban a
    "Találkozások Háza\"-ban
    Fórum
    ot tart
    Juhász Ferenc
    Parlamenti
    képviselő - jelölt
    és
    Kiss Péter

    Társadalmi Kapcsolatok
    Minisztere


    2010. március 05.
    -én péntek
    17 órától Tiszalökön a
    Művelődési Házban
    "Nőnapi Ünnepség
    et\" tart az
    MSZP Tiszalöki Szervezete,
    valamint
    Juhász Ferenc
    és
    Borsi Gyula

    parlamenti képviselő - jelölt
    ek.
    Fellép
    : Galambos Lagzi Lajcsi.


    2010. február 27. Tiszalök

    "Tudom, hol lakol!

    Megdöglesz!

    Az aútődat és a lakásodat

    fekgyújtom!

    Úgy jársz, mint Kóka Jenő!

    Este 20 óra 10 perckor ismeretlenek

    telefonon több alkalommal

    életveszélyesen megfenyegették

    Borsi Gyula

    parlamenti képviselő -jelöltet.

    Az ismeretlen telefonáló, aki

    többször rejetett számról

    hívta fel közölte:

    \"Tudom, hol lakol!

    Megdöglesz!

    Az aútődat és a lakásodat f

    ekgyújtom!

    Úgy jársz, mint Kóka Jenő!\"

    Borsi Gyula ismeretlen tettes ellen

    feljelentést tesz a Rendőrségen.


    2010. január 09. Szombat -

    Nyíregyháza


    A Roma Polgárjogi Mozgalom

    Szabolcs Szatmár Bereg Megyei

    Szervezete

    (RPM Szabolcs Megye)

    Választási Együttműködést

    köt a Magyar Szocialista

    Párt

    Szabolcs Szatmár Bereg

    Megyei Elnökségével.


Asztali nézet